Skip to content Skip to footer

Alkohol – czy to ciągle mile widziany prezent?

Jeszcze do niedawna problem zakupu prezentu na oficjalne spotkanie można było rozwiązać, dołączając do niewielkiego podarunku gustowną butelkę wina czy whisky. Czy ta praktyka to w dalszym ciągu dobry pomysł na elegancki prezent? W jakich sytuacjach się sprawdzi, a kiedy warto zdecydować się na coś innego?

Dobrej jakości wino – prezent na proszony obiad

Ze wszystkich dostępnych w sklepach alkoholi, wino zdecydowanie najmocniej kojarzy się z klasą, wyrobionym stylem i dobrą prezencją. Nie bez powodu przyjęło się, że wizyta na uroczystym obiedzie nakłada na zaproszonych gości niejako obowiązek zakupu pasującej do podawanych potraw butelki tego szlachetnego napoju.

Nie zawsze jednak warto automatycznie decydować się na takie rozwiązanie. Zanim staniemy na progu z kwiatami dla gospodyni i butelką wina dla gospodarza w ręku, warto dowiedzieć się, jaki stosunek do alkoholu mają mieszkańcy domu. Czasami zdecydowanie lepiej będzie zakupić inny podarunek na przywitanie, by nie popełnić towarzyskiej gafy.

Alkohol w prezencie dla bliskich?

Kupując wino, piwo czy wyborną brandy członkom naszej rodziny, raczej nie pomylimy się zanadto. Ich upodobania w tym zakresie są nam prawdopodobnie znane nie od dziś. Ale co z okazjami takimi, jak choćby urodziny dalekiej ciotki czy teścia? Prezent urodzinowy dla teścia, którego elementem będzie przywieziona ze Szkocji whisky, może wzbudzić okrzyk podziwu – albo wręcz przeciwnie.

Tu zalecana jest przede wszystkim ostrożność. Pozytywne nastawienie rodziców naszej drugiej połowy jest w końcu więcej warte, niż możliwość zaimponowania podarunkiem zakupionym w czasie ciekawych wojaży. Jeśli mamy jakiekolwiek podejrzenie, że w rodzinie teściów były przypadki problemów z alkoholem, takim prezentem urodzinowym dla teścia możemy sobie tylko zaszkodzić.

Kiedy lepiej nie kupować alkoholu w prezencie?

Podarunki, które dotychczas sprawiały wrażenie uniwersalnych, mogą okazać się zupełnie nietrafione, wzbudzając czyjąś przykrość lub pozostawiając niesmak. Czy czekoladki, które ofiarujemy mamie koleżanki, nie sprawią, że poczuje ona pokusę zjedzenia ich, mimo chorowania na cukrzycę? Czy prezent urodzinowy dla teścia – książka, płyta i kilka piw do kompletu – nie sprawi, że ten przestanie uważać na swoje zdrowie?

Wszyscy doskonale znamy tę sytuację. Otrzymujemy zaproszenie na mniej lub bardziej formalną uroczystość, i czujemy niejasno, że pokazując się tam bez odpowiedniego prezentu, nie pokażemy się od najlepszej strony. Jakie wyjście będzie najlepsze? To bardzo proste – nie skupiajmy się na podarowaniu rzeczy, a zamiast tego podarujmy wspomnienia. Organizacja wspólnego wyjścia do teatru albo urokliwej wycieczki to z pewnością bezpieczniejsze rozwiązanie.

Prezent urodzinowy dla teścia znajdziesz w ofercie Bengraversky.com.