Skip to content Skip to footer

Rózga kuchenna – do czego służy i czy warto jej używać?

Niektóre sprzęty, często zresztą bardzo proste swojej konstrukcji i ogólnym działaniu, są w kuchniach wprost niezastąpione. Można przekonać się o tym dopiero wtedy, gdy stają się potrzebne, a nie ma się ich akurat pod ręką. Rózga kuchenna do takich kuchennych niezbędników zdecydowanie należy.

Co to takiego jest?

Rózga jest bardzo prostym i w pewnym sensie wręcz tradycyjnym narzędziem kuchennym. Wykorzystuje się ją do przygotowywania różnego rodzaju mas, zwłaszcza tych, którym chce się nadać idealną gładkość i odpowiednią objętość. Rózgą kuchenną ubija np. białka jajek i śmietanę. Zastępuje ona mikser, a nieraz działa od niego nieco lepiej.

Ubijanie nie jest jednak jedyną czynnością wykonywaną przez rózgę, bo służy ona także do zwykłego mieszania – chociażby sosów, a w tym przypadku sprawdza się lepiej niżeli zwykłe łyżki, bo znacznie efektywniej radzi sobie z rozbijaniem ewentualnych grudek.

Dlaczego warto używać rózgi kuchennej?

Ponieważ niektórych czynności typowo kuchennych nie dałoby się bez niej wykonać, a przynajmniej nie tak dobrze. Rózga pozwala przejąć niemalże pełną kontrolę nad ostateczną strukturą, wyglądem i zarazem smakiem dania. Czasami po prostu trzeba po nią sięgnąć. Dużo lepiej miesza ona potrawy niżeli zwykła łyżka, ale też nie jest aż tak agresywna w swoim działaniu jak mikser czy blender.

Rózga kuchenna pozwala ubić cudownie puszystą pianę z białek, jak i przygotować gładki sos bez żadnych grudek. W wielu sytuacjach może ona zastąpić różne inne narzędzia. To sprzęt prosty, ale wielofunkcyjny.

Jak wybrać dobrą rózgę kuchenną?

Tutaj tak naprawdę nie ma wielkiej filozofii, bo większość trzepaczek dostępnych na rynku będzie dobrze sprawdzać się w swojej roli. Są one narzędziami typowo mechanicznymi, niezawierającymi żadnych dodatkowych funkcji. Obsługuje się je wyłącznie ręcznie. Jest to czynność całkowicie intuicyjna, z którą każdy na pewno da sobie radę.

Oczywiście rózgę kuchenną można kupić zarówno za niecałe dziesięć złotych, jak i za trzydzieści czy czterdzieści złotych. Cena w tym przypadku będzie wynikać z zastosowanych materiałów. Droższe rózgi na ogół są nieco trwalsze, bo wykonuje się je po prostu z solidniejszych tworzyw, a nie np. z plastiku.