Rodzaje opakowań jednorazowych
Codziennie korzystamy z milionów opakowań jednorazowych. Kupujemy w nich żywność, dostajemy w nich zamówione posiłki, w torby foliowe pakujemy zakupy. Po wykorzystaniu lądują na śmietniku. Część z nich jest biodegradowalna, część można poddać recyklingowi. Warunkiem oczywiście jest segregacja śmieci i odpowiednia polityka ich gospodarowaniem.
Opakowania jednorazowe z plastiku
Ten rodzaj opakowań stosowany jest przede wszystkim w sektorze spożywczym i małej gastronomii. Ich zaletą jest niska cena, mały ciężar, powszechna dostępność w hurtowniach opakowań. Mają jeszcze jedną zaletę, mianowicie nawet kilkaset sztuk zajmuje mało miejsca. To bardzo istotna cecha dla fast foodów czy food trucków, które dysponują bardzo ograniczoną powierzchnią.
Do produkcji opakowań jednorazowych używa się różnego rodzaju plastiku. Nie każdy z nich jest równie bezpieczny dla zdrowia. Z tego względu lepiej więc wybierać produkty w opakowaniach szklanych lub papierowych.
Producenci opakowań jednorazowych przeznaczonych do żywności mają obowiązek umieszczać na opakowaniu informację o rodzaju użytego plastiku. Najczęściej jest to trójkąt z cyfrą w środku i skrótem umieszczonym pod spodem:
1 – PET,
2 – HDPE,
3 – PVC,
4 – LDPE,
5 – PP,
6 – PS,
7 – inne.
Tylko opakowania oznaczone 2 i 5 są całkowicie bezpieczne i można używać ich ponownie. Pozostałe nawet po umyciu nie powinny być powtórnie używane.
Każda hurtownia opakowań posiada katalogi oferowanych produktów, w których umieszcza ich specyfikację ułatwiającą odpowiedni wybór.
Opakowania jednorazowe papierowe i kartonowe
Od dłuższego czasu następuje powrót do opakowań papierowych, przede wszystkim ze względu na ochronę środowiska. Nie bagatelną rolę odgrywają także względy estetyczne i reklamowe. Papierowe torebki są doskonałym sposobem na budowę marki. Każda większa hurtownia oferuje dodatkowo usługę nadruku firmowego.
Opakowania papierowe to nie tylko torebki. To także pudełka na pizzę, kubki na napoje ciepłe i zimne, talerze, tacki.
Opakowania biodegradowalne
Tym mianem określane są pojemniki i naczynia wykonane z naturalnych surowców, które ulegają całkowitemu rozkładowi w ciągu kilku dni. Najczęściej wykonywane są z liści palmowych, trzciny cukrowej, otrąb pszennych lub mączki kukurydzianej. Biotechnolodzy wciąż szukają nowych rozwiązań.
Dobra hurtownia opakowań ma szeroką ofertę opakowań z każdego rodzaju, wtedy wybór dla klienta jest znacznie łatwiejszy.