Musztarda Dijon i jej fascynująca historia
Musztarda znana jest ludzkości już od wieków. Jak pokazują badania archeologiczne, różne gatunki gorczycy uprawiane były już kilka tysięcy lat temu. Najstarsze zapiski dotyczące produkcji musztardy pochodzą jednak ze starożytnego Rzymu. Do perfekcji technologia jej produkcji została doprowadzona w burgundzkim mieście Dijon.
Początki musztardy w Dijon
Początki musztardy w Dijon sięgają przynajmniej pierwszej połowy czternastego wieku, aczkolwiek prawdopodobnie znacznie dalej. Najdawniejsze wzmianki o musztardzie, jakie się zachowały pochodzą jednak z tego czasu. W dokumentach historycznych z tego okresu zachowało się wiele wzmianek o tym pysznym sosie – głównie zapisów o jego kupnie, albo sprzedaży.
Jednymi z ciekawszych zapisów, jakie się zachowały są jednak ustanawiane nawet na poziomie państwowym prawa dotyczące produkcji musztardy. Najstarsze pojawiły się już na przełomie czternastego i piętnastego stulecia. Stanowiły przede wszystkim o recepturze, której każdy producent musztardy musiał przestrzegać. Regulowały dokładnie to, jakich składników można było w produkcji musztardy używać, a jakich nie.
Zmiany w recepturze dijońskiej musztardy
Bardzo dużo wiedzy na temat musztardy dają również zachowane, dawne przepisy. Producentami musztardy byli wówczas przede wszystkim aptekarza, którzy dysponowali odpowiednią aparaturą, aby wykonywać ją zgodnie z przepisami prawa. Z przepisów tych wiemy, że początkowo musztarda dijońska wykonywana była głównie z wysokiej jakości ziaren białej i czarnej musztardy oraz octu winnego, soli i przypraw.
Rewolucja nastąpiła w na przełomie osiemnastego i dziewiętnastego wieku, kiedy to zaczęto zamiast octu używać do produkcji musztardy Dijon moszczu winnego ze specjalnie wyselekcjonowanych odmian winogron. Bardzo ważne było również udoskonalenie techniki mielenia ziarna gorczycy. Początek epoki przemysłowej w dziewiętnastym wieku przyniósł masową produkcję musztardy i pojawienie się jej znanych marek.
Musztarda Dijon dzisiaj
Dzisiaj musztardę Dijon wytwarza się z wykorzystaniem białego wina w miejsce octu, czy moszczu. Dzięki temu zyskuje ona delikatny smak. Współczesne techniki mielenia pozwalają na wytwarzanie musztardy wyjątkowo gładkiej. Musztardę dijońską wytwarza się dziś głównie z gorczycy brązowej, z wykorzystaniem również odmiany białej i czarnej.
Dijon należy dziś do najbardziej cenionych gatunków i praktycznie każdy producent musztardy ma ją w swojej ofercie. Jest to popularna przyprawa świetnie sprawdzająca się jako dodatek do serów, mięs, czy pieczeni.