Szwy rozpuszczalne
Medycyna nieustannie się rozwija. I mowa tu nie tylko o nowoczesnych technikach leczenia, zaawansowanym sprzęcie medycznym czy farmakologii, ale również o ciągłym dążeniu do zwiększania komfortu pacjenta. To właśnie komfort pacjenta stał się punktem wyjścia do wdrożenia innowacyjnych nici chirurgicznych! Przyjrzyjmy się więc bliżej szwom wchłanialnym, które zdominowały obecnie większość sal operacyjnych.
Charakterystyka nici wchłanialnych
Nici chirurgiczne rozpuszczalne to wykonane są ze specjalnego tworzywa powlekanego, które po określonym czasie ulega naturalnej biodegradacji w skórze pacjenta. Mówiąc wprost: po wygojeniu się rany nie ma konieczności zdejmowania szwów. Szwy rozpuszczalne pod względem wytrzymałości nie odbiegają od szwów klasycznych, mocno i trwale zbliżają tkanki tworzący mocny szew, który nawet pod wpływem ruchu nie powoduje rozejścia się rany. Dodatkowo szwy wchłanialne wykazują działanie antybakteryjne, co jest ich dużą przewagą w stosunku do klasycznych nici. Rana pooperacyjna to bowiem miejsce szczególnie mocno narażone na rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych, dlatego tak ważne jest przeciwdziałanie i profilaktyka w tym obszarze już na etapie procesu gojenia. Szwy rozpuszczalne możemy podzielić na trzy główne kategorie: szwy o krótkim, średnim i długim okresie podtrzymywania tkankowego. O ich doborze zawsze decyduje chirurg, mając na uwadze stan pacjenta i rodzaj przeprowadzanego zabiegu.
Zastosowanie szwów wchłanialnych
Nici chirurgiczne rozpuszczalne znalazły zastosowanie przede wszystkim w urologii, chirurgii plastycznej, ginekologii, stomatologii i chirurgii dziecięcej. Ich rosnąca popularność związana jest głównie z tym, że dzięki zastosowaniu szwów rozpuszczalnych minimalizuje się ryzyko powstania blizny po zabiegu. Ma to szczególne znaczenie w newralgicznych miejscach takich jak: twarz, szyja, ramiona czy dłonie. Ten rodzaj nici doskonale sprawdza się też w chirurgii dziecięcej, gdyż usuwanie szwów bardzo często bywa problematyczne u małych dzieci i dostarcza im wiele stresu. Warto też dodać, że szwy wchłanialne dostępne są w różnych długościach i grubościach, dzięki czemu chirurg bez trudu poradzi sobie ze zszyciem niemal każdej rany.