Skip to content Skip to footer

Z jakiego tworzywa powstają rękawiczki lateksowe?

Popularne i chętnie używane, jednorazowe rękawiczki lateksowe zyskały na popularności podczas pandemii koronawirusa. Jak przebiega proces ich powstawania i z jakiego surowca są wykonywane? Dlaczego cieszą się tak dużym zainteresowaniem? Czy mają one wpływ na stan środowiska naturalnego? Aby znaleźć odpowiedź na powyższe pytania zapraszamy do przeczytania artykułu.

Rękawiczki lateksowe – przyjazne dla skóry i środowiska

Choć na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że elastyczny i wodoodporny materiał z jakiego są zrobione rękawiczki lateksowe nie może mieć naturalnego pochodzenia – wrażenie to jest całkowicie mylne. Pomimo swych właściwości mogących budzić skojarzenia z elastyczną odmianą plastiku, rękawiczki te powstają z naturalnego surowca jakim jest kauczuk. Ze względu na ten fakt, rękawiczki lateksowe są produktem bezpiecznym dla środowiska, który poddaje się recyklingowi, w przeciwieństwie do swych foliowych, nitrylowych i winylowych odpowiedników.

Jak powstaje lateks naturalny?

Warto wiedzieć, że istnieją dwie, różne odmiany lateksu: lateks naturalny i syntetyczny. Ich właściwości i proces powstawania przebiegają inaczej. Dodatkowo, jedynie lateks naturalny jest tworzywem przyjaznym dla środowiska. Naturalną wersję lateksu uzyskuje się dzięki nacinaniu drzew kauczukodajnych i pobieraniu wyciekającego z nich soku mlecznego. Następnie surowiec ten jest poddawany obróbce chemicznej. Po dodaniu substancji o charakterze alkalicznym następuje stabilizacja i zagęszczenie mieszaniny poprzez odparowanie nadmiaru wody. Ostatecznym etapem jest koagulacja powstałej substancji przy użyciu soli rozpuszczalnych w wodzie bądź zakwaszeniu mieszaniny. Uzyskane na drodze tego procesu tworzywo to lateks naturalny stanowiący surowiec, z którego mogą powstać, na przykład, rękawiczki lateksowe.

Proces produkcji lateksu syntetycznego

Syntetyczny odpowiednik tworzywa powstającego z kauczuku jest pozyskiwany na drodze polimeryzacji emulsyjnej konkretnych monomerów i odpowiedniego działania chemicznego, mającego za zadanie zagęścić powstałą substancję. Lateks syntetyczny nie nadaje się do recyklingu i jest odpadem trudnym do utylizacji. Aby mieć pewność, że kupowane przez nas rękawiczki lateksowe są ekologicznym wyborem należy sprawdzić, który rodzaj lateksu został w nich zastosowany.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Grupa Anmar