Skip to content Skip to footer

Rękawiczki medyczne – jak stosować?

Wszędzie tam, gdzie wymagana jest wzmożona ochrona dłoni, przydadzą się rękawiczki medyczne. Są one obowiązkowym elementem wyposażenia szpitali, poradni, klinik, laboratoriów lub salonów medycyny estetycznej. Przydają się na co dzień także przeciętnym użytkownikom, którzy chcą zabezpieczyć swoje ręce przed drobnoustrojami wywołującymi choroby.

Rękawiczki medyczne – jak stosować?

Osłony na dłonie mogą spełniać swoje funkcje, tylko wówczas, gdy prawidłowo się je użytkuje. Mogłoby się zdawać, że nie ma nic prostszego niż założenie rękawiczek, gdyż człowiek wyrabia w sobie ten nawyk od dziecka. Wyroby medyczne potrzebują jednak specjalnego traktowania i należytej staranności.

Przede wszystkim, pamiętać należy, iż rękawiczki zakłada się wyłącznie na czyste, zdezynfekowane dłonie. Pod żadnym pozorem nie powinno się także stosować kilkukrotnie rękawiczek, które są przeznaczone do jednorazowego użycia. Rękawiczki wyrzuca się do specjalnego kosza na odpady medyczne do utylizacji.

Najważniejsze właściwości rękawic medycznych

Rękawiczki medyczne, jeśli są prawidłowo założone i eksploatowane, dają komfort, oraz bezpieczeństwo. Ich podstawową cechą jest elastyczność, która sprawia, że idealnie dopasowują się do wielkości i kształtu dłoni, a jednocześnie są odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Ponadto, osłony medyczne nadają się do pracy w bardzo niskich temperaturach do nawet minus 30 stopni. Wykazują duży stopień odporności na szkodliwe substancje chemiczne. Co do zasady powinny również być hipoalergiczne. Rzadko zdarza się, iż u jakiejś osoby ujawni się reakcja alergiczna w kontakcie z rękawiczkami, chyba że osoba ta odznacza się rzeczywiście bardzo dużą wrażliwością.

Czy osłony na ręce są bezpieczne dla skóry?

Rękawiczki służą do odseparowania dłoni pielęgniarek, lekarzy, kosmetologów, czy przedstawicieli innych branży od czynników drażniących, eliminując ryzyko uszkodzenia naskórka czy zakażenia jakąś chorobą. Wysokiej klasy produkty medyczne są w pełni bezpieczne, gdyż posiadają stosowne atesty.

Potencjalne niebezpieczeństwo jest zatem związane wyłącznie z nieprawidłowym użyciem rękawic medycznych. Ryzyko pojawia się, gdy dłonie przebywają w osłonach zbyt długo lub też przecięte i zniszczone rękawiczki nie zostaną niezwłocznie wymienione na nowe. Jeśli osoby używające rękawiczek medycznych, zachowają ostrożność, nie mają się czego obawiać.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Grupa Anmar.