Skip to content Skip to footer

Echo serca płodu – podstawowe badanie prenatalne

Głównym zadaniem USG serca płodu jest ocena anatomii tego narządu. Przede wszystkim pozwala na wykrycie wad genetycznych. Za sprawą badania echo serca płodu możliwe jest wykrycie większości wad wrodzonych, które dotyczą serca oraz naczyń wielkich.

Co to jest echo serca płodu?

Echo serca płodu to specjalistyczne badanie obrazowe wykonywane w technice badań USG, które towarzyszy przyszłej mamie niemal przez cały okres trwania ciąży. Badaniem serca płodu zajmuje się kardiolog prenatalny

USG serca płodu ma za zadanie przede wszystkim ocenę jego budowy, choć sprawdzane jest także tętno i przepływ krwi. USG dopplerowskie umożliwia skuteczne zdiagnozowanie ewentualnych wad rozwojowych związanych z sercem, zastawkami, a także przepływem krwi.

Na czym polega badanie echo serca płodu?

Echokardiografia jest przede wszystkim bardzo bezpiecznym, bezbolesnym i nieinwazyjnym zabiegiem. Jest bardzo podobne do zwykłego badania USG, dlatego nie wywołuje żadnych skutków ubocznych u matki i dziecka.

USG serca płodu wykonuje się przez powłoki brzuszne, a na brzuch lekarz nakłada specjalny żel. Za sprawą wspominanego żelu zwiększony zostaje przepływ ultradźwięków. W kolejnym kroku lekarz przykłada do brzucha głowicę, co pozwala uzyskać obraz serca i klatki piersiowej dziecka.

Wskazania do badania echo serca płodu

Badanie echo serca płodu wykonuje się najczęściej w szczególnych przypadkach. Wszelkich informacji należy szukać na stronie https://www.gyncentrum.pl/echo-serca-plodu-echokardiografia Co ważne, dotyczą one zarówno matki, jak i dziecka. Głównym wskazaniem do badania jest ryzyko wystąpienia wad serca u dziecka

Ponadto badanie echo serca płodu zaleca się kobietom, które ukończyły 35. rok życia lub chorują na cukrzycę ciążową. Obowiązkowo tego typu badanie zalecane jest kobietom, które spożywały alkohol w ciąży.