Skip to content Skip to footer

Dom opieki dla chorych na Alzheimera

Dom opieki dla chorych na Alzheimera powinien być dostosowany do potrzeb przebywających w nim osób. Jego bezpieczne i komfortowe wyposażenie, jak i dostępny personel zazwyczaj są wystarczającym powodem, by rodzina mogła bez wyrzutów sumienia umieścić w nim swoich najbliższych krewnych cierpiących na tę chorobę.

Domy opieki warszawa i okolice – kiedy zgłosić chorego?

Domy opieki warszawa i okolice mogą być właściwym wyborem w momencie, kiedy opieka nad chorym w domu już nie wystarcza. Najczęściej rodzina podejmuje tę decyzję wspólnie z lekarzem, który orzeka, czy chory znajduje się już w takim stadium choroby, że potrzebna jest pomoc z zewnątrz, by taka osoba mogła bezpiecznie egzystować.

Przeważnie dom opieki to najlepsze rozwiązanie, zwłaszcza wtedy, gdy krewny już nie zdaje sobie sprawy z tego, gdzie się znajduje i nie rozpoznaje twarzy swoich najbliższych, bądź też zapomina ich imiona. Wiele osób decyduje się na przeprowadzenie osoby z Alzheimerem do domu opieki w momencie, gdy konieczne jest przejście na pampersy. Jednak nawet w takiej sytuacji oddanie bliskiej osoby do domu opieki może wiązać się z poczuciem winy i z wyrzutami sumienia u krewnych, więc warto w takim przypadku skorzystać z pomocy psychologa, a także z grupy wsparcia.

Leczenie Alzheimera w domu opieki – jak przebiega?

Leczenie Alzheimera, które jest organizowane w domu opieki jest uzależnione od tego, w jakim stadium choroby znajduje się podopieczny takiego ośrodka. Prowadzona terapia zajęciowa, bez względu na stopień zaawansowania choroby, powinna być prowadzona przez osoby, które są do tego przygotowane, a więc leczenie alzheimera powinno być prowadzone przez doświadczonych terapeutów.

Cierpiący na Alzheimera może w takim ośrodku poczuć się z czasem lepiej, gdy będzie regularnie uczestniczyć w terapii zajęciowej. W jej ramach są dostępne gry pamięciowe, w tym memo, czy puzzle. Poza tym dobre ośrodki będą dbać o to, by chory przypominał sobie czynności, które wykonuje na co dzień, w tym te, które pomagają skoordynować ruchy oko-ręka. Mogą to być na przykład zajęcia związane z układaniem klocków, czy rozplątywaniem węzłów. W ramach aktywności, które poprawią sprawność umysłową i pamięć, znajdują się też taniec i słuchanie muzyki.

Dom opieki dla chorych na Alzheimera – bezpieczeństwo chorego

Jednak wybierając dom opieki dla chorych na Alzheimera, warto kierować się także poczuciem bezpieczeństwa krewnych, którzy mają trafić do takiego ośrodka. Warto więc zwrócić uwagę na to, czy personel domu opieki jest odpowiednio wykwalifikowany i czy ma indywidualne podejście, a także czy pokoje są właściwie wyposażone.