Skip to content Skip to footer

Czy szwy wchłanialne mogą rozpuścić się… w trakcie kąpieli?

Aż trudno uwierzyć ilu ludzi, którzy mają z różnych przyczyn założone szwy wchłanialne, nie ma większego pojęcia o tym, jak należy o nie dbać. Pooperacyjni pacjenci obawiają się często, że szwy rozpuszczalne mogą zostać uszkodzone choćby w trakcie długiej kąpieli lub gorącego prysznica. Czy rzeczywiście woda może je uszkodzić? Jak to wygląda rzeczywiście? Czy szwy mogą zostać łatwo uszkodzone przez higienę?

Częste mycie skraca życie?

Nici chirurgiczne rozpuszczalne zostały wymyślone w taki sprytny sposób, że pozostają biodegradowalne pod wpływem działania konkretnych organicznych związków: krwinek i enzymów. Wszystko jest skonstruowane w taki sposób, aby woda nie mogła im zaszkodzić, a pacjent mógł spokojnie dbać o swoją higienę. To bardzo ważna informacja, bo oznacza to, że wcale nie trzeba ograniczać się ze względu na obecność szwów i można bez obaw się z nimi myć. Tym samym nie powinny one być ograniczeniem w utrzymaniu higieny. Warto jednakże pamiętać, że świeże szramy należy przemywać w sposób możliwie delikatny; ale nie ze względu na istnienie szwów, tylko ze względu na fakt, że tkanka w tym miejscu bywa wciąż wysoce wrażliwa i szybko można ją uszkodzić. Mycie się powinno zatem być przeprowadzane z pewnym umiarkowaniem. Jednak nie trzeba szczególnie zabezpieczać szwów i martwić się o nie.

Szwy są dziś biodegradowalne

Nici chirurgiczne rozpuszczalne zanikają samoistnie. W związku z tym, że są rozpuszczane przez leukocyty, to degradacji ulega ta ich część, która znajduje się we wnętrzu organizmu. Szew po pewnym czasie po prostu rozpuszcza się i… zanika. Część zewnętrzna odpada, a po zszyciu nie powinno być żadnego śladu (oczywiście, o ile nikt nic nie sknocił). To wyjątkowo wygodne rozwiązanie dla pacjentów po operacji.

Jak zadbać o Szwy rozpuszczalne?

Szwy wchłanialne nie potrzebują również żadnej specjalnej pielęgnacji. Wbrew niektórym mitom widocznym w sieci, wcale nie trzeba niczym ich smarować, ani nawet przemywać. Oczywiście, nigdy nie zaszkodzi rany odkazić przy użyciu zalecanych przez lekarza środków antyseptycznych, bo zmniejszają one ryzyko pojawiania się zakażeń. Po szwach rozpuszczalnych nie powinny pozostawać żadne zrosty, nawet bez stosowania żadnych smarowideł.