Skip to content Skip to footer

Co to jest przewlekła niewydolność krążenia?

Przewlekła niewydolnosc krążenia, bardziej znana pod nazwą żylaków, to jedna z częściej występujących dolegliwości układu krwionośnego. Może zostać nabyta bądź stanowić chorobę wrodzoną o podłożu genetycznym. Żylaki kończyn dolnych objawiają się nieestetycznym wyglądem nóg, zwłaszcza łydek i ud z widocznymi wypukłościami, wystającymi żyłami oraz poszerzonymi naczyniami krwionośnymi. Nieleczona przypadłość może prowadzić do poważniejszych konsekwencji w postaci owrzodzeń podudzi. Dlatego też nie wolno lekceważyć nawet pierwszych symptomów i w razie ich wystąpienia, warto od razu skontaktować się z lekarzem w celu wyeliminowania problemu.

Żylaki kończyn dolnych – z jakich przyczyn powstają?

Zauważyć trzeba, że niewydolność żylna często przychodzi wraz z wiekiem. Kobiety stanowią tę grupę, która jest zdecydowanie bardziej podatna na dolegliwości tego rodzaju. Żylaki nóg mogą być wynikiem dziedziczenia skłonności do zatykania się przepływu krwi w żyłach, lecz niektórzy na własne życzenie doprowadzają swoje nogi do takiego stanu. Przyczynami żylaków kończyn dolnych mogą być bowiem: nadciśnienie żylne, stacjonarny tryb życia pozbawiony codziennej dawki ruchu, zła dieta, nadużywanie sauny lub zbyt gorących kąpieli, płaskostopie oraz inne wady postawy, zakrzepica, etc. Choroba może zaczynać się niewinnie od pękających naczynek, drętwienia i uczucia ciężkich nóg.

Niewydolność żylna – diagnostyka

Badaniami, które służą diagnozowaniu niewydolności krążeniowej są m.in.: flebografia, flebodynamometria, termografia ciekłokrystaliczna. Ta pierwsza metoda polega na wstrzyknięciu do żył nożnych specjalnego rodzaju kontrastu, by w ten sposób można było ocenić ich stan. Flebodynamometria z kolei polega na pomiarze ciśnienia w żyłach. Termografia ciekłokrystaliczna to technika, która wykrywa stany zapalne żył poprzez przyłożenie stóp do płyt ciekłokrystalicznych, Żyły niewydolne zaznaczają się wówczas jako czerwone punkciki.

Niewydolnosc krążenia – sposoby leczenia

Żylaki kończyn dolnych mogą być leczone zachowawczo poprzez smarowanie nóg odpowiednimi kremami i preparatami. Można też je leczyć farmakologicznie. W skrajnych przypadkach pacjentowi może pomóc wyłącznie operacja.