Jak wybrać dobrą blachodachówkę?
Zarówno wśród inwestorów prywatnych, jak i wśród profesjonalnych deweloperów, coraz większym zainteresowaniem cieszą się blaszane pokrycia dachowe. Blachodachówka jest bowiem materiałem tanim, ale wysokiej jakości. Mnogość dostępnych rodzajów blachodachówek naraża inwestora na popełnienie błędu przy ich wyborze. Na co więc warto zwrócić uwagę?
Im więcej kosztuje, tym jest lepsze
To popularne w obecnym świecie przekonanie w przypadku pokryć dachowych z blachy ma duże zastosowanie. Przekrój cenowy oferowanych przez rynek materiałów jest bardzo duży. Każda blachodachówka jest inna, ma inny rdzeń, warstwę ochronną oraz zewnętrzną. W zależności od użytych do jej wykonania surowców kształtuje się cena za 1m2. Im te surowce będą lepsze, tym cena będzie wyższa.
Co ważne, warto zwrócić uwagę jaką cenę podaje sprzedawca, bowiem kompletne wykończenie dachu wymaga zakupu odpowiednich akcesoriów wykończeniowych. Zazwyczaj zaleca się, aby wszystkie materiały były kupowane u tego samego producenta. Zatem ostateczna cena obejmuje nie tylko koszt zakupu blachodachówki, ale również dodatkowego wyposażenia. I taką właśnie cenę powinien podawać sprzedawca.
Jakość pokrycia dachowego
Zależy ona w dużej mierze od wybranych materiałów, a ta z kolei od wykorzystanych do ich produkcji surowców. Serce blachodachówki, czyli jej rdzeń, wykonane jest zazwyczaj ze stali. Dobra blachodachówka posiada stalowy rdzeń o grubości co najmniej 0,5 mm w przypadku materiałów powlekanych lub 0,4 mm w przypadku materiałów z posypką.
Nie bez znaczenia pozostaje również warstwa wykończeniowa, od której zależy nie tylko efekt estetyczny, ale głównie trwałość pokrycia dachowego. Obecnie rzadko wykorzystuje się blachy pokryte akrylem, bowiem jest on wrażliwy na działanie promieni UV i wykazuje niskie wartości antykorozyjne. Zdecydowanie lepsze są materiały pokryte powłokami z tworzyw takich jak: poliester, plastizol, pural lub PVDF.
Zapytaj sprzedawcę o…
…gwarancję. Najważniejszą rzeczą jest jej zakres. Gwarancja powinna obejmować przede wszystkim dwa rodzaje trwałości, tj. trwałość połączenia blachy i powłoki ochronnej oraz wykończeniowej oraz trwałość i stałość koloru. Czas trwania gwarancji ma tutaj drugorzędne znaczenie.
…dopasowanie wielkości arkusza blachy do rodzaju dachu. W przypadku dachów o skomplikowanym kształcie, np. z wieloma załamaniami, może okazać się, że spora ilość materiału zmarnuje się na skutek dopasowania arkuszy blachy do kształtu dachu. Warto więc zapytać o arkusze w mniejszych niż standardowe rozmiarach.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Budmax-Metal