Skip to content Skip to footer

Wybierając najlepszy węgiel

Kiedy tylko zaczynają się chłodniejsze dni, właściciele domków jednorodzinnych rozpoczynają poszukiwania idealnego węgla. Okazuje się, że wcale nie jest to takie proste. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów opału. Koks w workach, węgiel brunatny, kamienny orzech czy ekogroszek? Co wybrać, by połączyć korzystną cenę paliwa opałowego i jego wysoką wydajność?

Nie dać się oszukać

Po pierwsze, warto pamiętać o tym, że wielu właścicieli składów wciąż próbuje wykorzystać niewiedzę klientów. Częstym procederem jest oferowanie węgla zakupionego w Czechach czy za wschodnią granicą i wystawianie go na sprzedaż jako opału polskiego pochodzenia.

Tymczasem węgiel taki często jest kiepskiej jakości, ciężko się spala ze względu na wysoką wilgotność. Czasem jest to towar niesortowany co oznacza, że posiada domieszkę… zwykłych kamieni. Nie trzeba chyba wiele dodawać.

Wybierając skład węgla, warto poszukać miejsca dysponującego zadaszeniem. Niektóre rodzaje węgla chłoną węgiel lepiej od innych i po tygodniowych opadach deszczu ich wilgotność drastycznie rośnie. Mokry węgiel gorzej się pali i więcej waży, co oznacza mniejszą ilość węgla składającą się na jednostkę wagi.

Klient nie powinien się wstydzić zadawać pytania przy zakupie opału. Warto poprosić sprzedawcę o udostępnienie certyfikatów potwierdzających źródło zakupu opału. Czasem trzeba także kontrolować proces nakładania węgla na auto do transportu – tak, by nie znalazło się w nim zbyt dużo miału – pyłu węglowego.

Koks

Wiele osób jest przekonanych, że koks jest jednym z najlepszych wyborów, jeśli chodzi o paliwo do domowego kotła. Rzeczywiście, koks jest węglem pozyskiwanym w procesie wygrzewania węgla kamiennego. Jego jedynym minusem jest wysoka cena, jeszcze do niedawna czasem dwukrotnie wyższa niż innych rodzajów węgla.

Właśnie ta zaporowa cena spowodowała znaczy spadek popularności. Obecnie ceny są znacznie bardziej wyrównane. Warto także rozważyć koks w workach, oferowany w sklepach internetowych czy marketach budowlanych. Kupując koks w workach można wybrać po jednym worku od różnych producentów i zdecydować się na zakup większej ilości najlepszego z nich.

Groszek

Węgiel w workach o najdrobniejszej gramaturze to groszek. Przeznaczony jest do pieców z podajnikiem. Nie ma co ukrywać, że jego główną zaletą jest niska cena – groszek kupić można nawet za pięćset złotych za tonę. Jest to także rodzaj opału o dość wysokiej kaloryczności, co oznacza, że z powodzeniem ogrzać można przy jego pomocy nawet duży dom.

Zakup kotła z podajnikiem to spory wydatek finansowy, jednak później można poczynić spore oszczędności na zakupie samego opału. Nie mówiąc już o tym, że palenie groszkiem poprzez podajnik to spora wygoda i oszczędność czasu.

Podsumowując, znalezienie idealnego opału wcale nie jest takie łatwe i szybkie. Czasem trzeba odwiedzić wiele miejsc, by znaleźć węgiel, który łączy w sobie wysoką kaloryczność i znośną cenę.

Więcej na stronie http://www.alpari.com.pl/