Skip to content Skip to footer

Wszystko co trzeba wiedzieć o alkomatach

Alkomaty to urządzenia, które pozwalają na pomiar alkoholu w wydychanym powietrzu. Alkomaty sklep i stacje benzynowe oferują różne ich rodzaje, których cena waha się od kilku do kilkunastu złotych. Są to jednak urządzenia, na których nie warto oszczędzać, ponieważ alkohol może utrzymywać się przed dłuższy czas w organizmie. Nieodpowiedzialny kierowca, który nie sprawdzi poziomu alkoholu we krwi i wsiądzie do samochodu, a poprzedniego dnia spożywał alkohol, może spowodować nieodwracalne straty.

Elektroniczny alkomat – na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego modelu?

Najważniejszymi parametrami, na które trzeba zwrócić uwagę wybierając alkomat, są: dokładność pomiaru, wielkość czujnika i możliwość kalibracji.Dokładność pomiaru powinna wynosić do około 0,1 promila. Jeśli chodzi o wielkość czujnika, to powinien być duży, ponieważ im mniejszy tym mniejsza jest dokładność pomiaru. Elektroniczny alkomat powinien mieć również możliwość kalibracji, ponieważ najtańsze alkomaty mają często określoną liczbę testów i mogą się prędko zużyć.

Alkomaty sklep – jakie rodzaje można kupić?

Alkomaty elektroniczne mogą być półprzewodnikowe, czyli takie które działają na zasadzie elektrody, która się utlenia w reakcji z alkoholem w wydychanym powietrzu. Choć są one tanie i proste w użyciu to ich wyniki są niemiarodajne, ponieważ wpływa na nie i temperatura w powietrzu i wszystko, co zjadło się chwilę wcześniej.Alkomaty elektroniczne mogą być spektofotomeryczne, czyli stacjonarne, nie do użytku osobistego. Ich działanie jest bardzo dokładne i wyniki często stosowane są jako dowody w sprawach o wykroczenia drogowe.

Alkomaty elektrochemiczne to urządzenia, których sensor składa się ze związków chemicznych, które wchodzą w reakcje z alkoholem. Są to dobre urządzenia, ponieważ na ich wynik nie wpływają substancje, które unoszą się w powietrzu.Dostępny w sprzedaży są również alkomaty jednorazowe, czyli urządzenia bardzo proste i tanie, które kupić można praktycznie wszędzie. Nie pokazują one dokładnej liczby promili w wydychanym powietrzu, ale za to informują czy osoba, która dmucha w balonik jest pod wpływem alkoholu czy też nie. Testy te można wykonywać kilkukrotnie, z odstępami około piętnastu minut.