Skip to content Skip to footer

Wakacje z psem – o czym warto pamiętać?

Wakacje z psem to świetne rozwiązanie dla aktywnych osób, ponieważ pies nie pozwoli przesiadywać całymi dniami w ośrodku rekreacyjnym, a zmusi do spacerów, biegania i innych zabaw. Zabranie czworonożnego przyjaciela na wakacje nie jest jednak takie proste i warto się do tego odpowiednio przygotować.

Wakacje z psem – wybór ośrodka

Najważniejszą decyzją przed samym wyjazdem jest wybór odpowiedniego ośrodka, co wcale nie jest takie proste, ponieważ wielu wynajmujących nie godzi się na zwierzęta – nawet na małe psy.

W końcu nawet najbardziej udomowiony pies to nadal zwierzę, które może być nieprzewidywalne w nowym otoczeniu. Właściciele ośrodków boją się, że pozostawiony w danym lokalu pies może go zniszczyć, nie ze złego wychowania, a stresu wynikającego z bycia pozostawionym w nieznanym miejscu. Takie sytuacje zdarzają się relatywnie często i choć właściciel ponosi odpowiedzialność finansową za zniszczenia, to naprawienie szkód w lokalu może powodować postoje w przyjmowaniu nowych gości, a to już są rzeczywiste straty dla właściciela ośrodka.

Co więcej, nie każdy ośrodek ma odpowiednią przestrzeń, żeby pies mógł się wybiegać czy załatwić, a problemem jest również hałas i chaos, który powodują zwierzęta.

Dlatego wiele ośrodków, szczególnie popularnych, woli bezwarunkowo zakazać zwierząt na terenie ośrodka, ponieważ i tak nie mają problemu z wynajęciem wszystkich lokali.

Wakacje z psem – przed podróżą

Przed podróżą z psem należy go koniecznie zaszczepić przeciw tasiemcom, boreliozie oraz wściekliźnie, żeby uniknąć groźnych sytuacji dla jego zdrowia lub tych, które on sam mógłby spowodować.

Warto również wyposażyć się w odpowiednie miejsce dla psa, kupić odpowiednią smycz, czy akcesoria, takie jak zabawki, które zajmą psa podczas drogi, dając nam trochę spokoju.

Wakacje z psem – podróż

O potencjalnych podróżach z psem warto myśleć od pierwszych miesięcy posiadania psa, przyzwyczajając go do jazdy samochodem. Zanim zdecydujemy się na sześciogodzinną podróż nad morze z naszym czworonożnym przyjacielem, warto pojechać choć kilka razy nad jakiś zalew w bliższej odległości, żeby oswoić psa z całym procesem podróży.

Zabierając psa w dłuższą podróż, należy zadbać o jego wygodę – odpowiednio ułożone miejsce, regularne postoje i podawanie psu wody.