Skip to content Skip to footer

Uniwersalne buty, czyli sandały

Za sukcesem sandałów stoi ich uniwersalność i funkcjonalność. Chyba nie ma innych butów, które byłyby tak lekkie i pasujące do każdej stylizacji. Można założyć je zarówno wychodząc po bułki do sklepu, jak i do klubu nocnego na spotkanie z przyjaciółmi. Trudno znaleźć drugie aż tak tradycyjne, a jednocześnie popularne obuwie.

Historyczne obuwie

Historia sandałów sięga kilku tysięcy lat wstecz. Wystarczy przypomnieć Starożytny Egipt, w którym sandały noszono w celu podkreślenia swojego statusu materialnego i społecznego. W zasadzie skórzane damskie sandały są pierwszym typem obuwia jaki stworzono, a ich forma nie zmieniła się od wieków. Dzisiaj tak samo jak dawniej składają się z podeszwy oraz pasków, które mają za zadanie przymocować stopę do obuwia. Oczywiście w porównaniu do przeszłości wykorzystuje się o wiele więcej materiałów, a sam projekt obuwia jest skierowany do kobiet, mężczyzn i dzieci. Nowoczesna technologia pozwala na produkcję odpornych na zniszczenie i zabrudzenie butów, które jednocześnie są bardzo wygodne w noszeniu.

Odpoczynek dla stóp

W okresie lata niezwykle często zdarzają się upały. Gorąca temperatura sprzyja zrzucaniu ze stóp zakrytych butów na rzecz lekkich skórzanych damskich sandał. Wraz ze wzrostem temperatury pojawiają się obrzęki kończyn dolnych i szpilki lub trampki wydają się być zbyt ciasne. Problem znika po założeniu skórzanych sandałów. Oczywiście mogą być wykonane także z plastiku lub gumy, jednak to skóra jest najszlachetniejszym materiałem, dzięki któremu można uniknąć odparzeń. Dodatkowo naturalne skórzane damskie sandały to mniejsza ilość chemikaliów stykających się ze stopą, których jest pełno w tworzywach syntetycznych. Często w procesie garbowania skóry wykorzystuje się wyłącznie naturalne składniki barwiące. Wśród nich można wymienić chociażby garbniki roślinne.

Oryginalne formy

Obecnie panie mogą wybierać w bardzo wielu modelach obuwia letniego. Poza typowymi sandałami skórzanymi na płaskiej podeszwie producenci oferują bardziej wymyślne formy wykorzystujące obcasy i koturny. Mogą być dodatkowo zdobione. Najczęściej wykorzystuje się do tego kolorowe sztuczne kamienie, metalowe blaszki, koronkę lub połyskujące dżety. Dzięki temu obuwie jest bardziej ozdobne, więc przypadnie go gustu osobom poszukującym bardziej wyrafinowanych rozwiązań. Zwolenniczki nowoczesnych rozwiązań z pewnością zainteresują się skórzanymi damskimi sandałami z dodatkiem przezroczystego plastiku. Futurystyczne połączenie zdominowało wiele kolekcji mody prezentowanych na okres wiosny i lata.