Skip to content Skip to footer

Umiejętności operatora tokarki uniwersalnej

Wiele przedsiębiorstw przywiązuje zbyt małą uwagę do kwestii wyszkolenia pracowników. Stąd biorą się później wszelkie wypadki związane z niedostatecznym przestrzeganiem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Szkolenie stanowiskowe

Przed przystąpieniem do pracy każdy nowy pracownik powinien przejść szkolenie stanowiskowe. Błędem jest myślenie, że jedno szkolenie zapewni pracownikowi wiedzę, z której będzie korzystał już zawsze. Oczywiście przy obsłudze wszelkich maszyn niezwykle istotne jest doświadczenie zawodowe, dlatego pracownicy z kilkuletnim bądź nawet kilkunastoletnim doświadczeniem są niezwykle cenieni na rynku pracy, pracodawcy są skłonni zdecydowanie lepiej ich wynagradzać.

Szkolenie z zasad bezpieczeństwa i higieny pracy powinno być cyklicznie odnawiane, wiedza musi być regularnie aktualizowana. Ważne jest, aby pracodawca zmotywował pracowników do tego, żeby rzeczywiście słuchali wykładowcy w czasie zajęć i wzięli sobie do serca jego rady.

Gdzie znaleźć operatorów tokarek?

Rynek pracy zmienia się bardzo dynamicznie. Kiedyś normą było to, że człowiek pracował całe życie w jednym przedsiębiorstwie. Dzisiaj ludzie zmieniają pracy co dwa, trzy lata i nikogo to nie dziwi. Dlatego też pracodawcy powinni zrobić wszystko co w ich mocy, aby zawalczyć o lojalność pracowników, o ich przywiązanie do miejsca pracy.

Operatorzy tokarek, tak samo jak przedstawiciele wielu innych zawodów aktywnie poszukują pracy. Mają swoje konta na portalach związanych z karierą zawodową. Trzeba się rozejrzeć, szukać, pytać, wysyłać zaproszenia na rozmowę. Profil kandydata zmienił się na przestrzeni ostatnich lat. Dzisiaj coraz częściej kandydat czeka na kontakt ze strony przyszłego pracodawcy, sam nie wykazuje wielkiej aktywności.

Czy tokarka uniwersalna jest trudna w obsłudze?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Zależy to od umiejętności operatora, od jego przygotowania, od tego, czy ta osoba szybko się uczy. Szybkość nabywania nowych umiejętności różni się w zależności od człowieka, niektórym przychodzi to łatwiej a innym trudniej. Ważne, czy operator tokarki jest osobą odpowiedzialną, która z rozwagą podchodzi do powierzonych obowiązków.

Na tym stanowisku absolutnie nie sprawdzą się osoby chaotyczne, które nie przestrzegają zasad BHP. Tokarka uniwersalna potrzebuje operatora odpowiedzialnego.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy TOP Poręba.