Skip to content Skip to footer

W jaki sposób działają alkomaty?

Alkomaty to rządzenia do analizy oddechowej, które wykrywają i mierzą alkohol znajdujący się w głębokim powietrzu płuc i przekształcają go w szacunek stężenia alkoholu we krwi. Podstawą tego obliczenia jest relatywnie stały choć niewielki udział alkoholu, który ciało wydostaje się przez płuca. Urządzenia tego typu posiada w swojej ofercie każdy dobrze zaopatrzony sklep z alkomatami.

Zasady działania urządzeń

Nowoczesne alkomaty to specjalistyczne urządzenia do analizy oddechowej. Wykorzystują takie metody, jak przewodnictwo cieplne i absorpcja w podczerwieni w celu wykrywania alkoholu w powietrzu płuc. Ponieważ analiza alkoholu oddechowego jest szybka i nieinwazyjna, jest to przydatne narzędzie w różnych sytuacjach. Nowoczesne alkomaty są powszechnie stosowane przez ścigania w celu monitorowania jazdy kierowców pod wpływem alkoholu. Coraz częściej stosowane są także do użytku prywatnego. Dostępnych jest kilka modeli, zarówno przenośnych, jak i stacjonarnych. Można je nabyć w dobrym sklepie z alkomatami.

Stosowanie przez organy ścigania

Oficerowie rutynowo przeprowadzają testy trzeźwości w terenie na kierowcach, których podejrzewają o jazdę po pijanemu. Oficer najpierw prosi, aby kierowca podejrzany o nadmiar promili wykonał pewne badania fizyczne, takie jak chodzenie prosta, przyłożenie palca do nosa lub stanie na jednej nodze. Jeśli oficer stwierdzi, że kierowca nie przeszedł przynajmniej jednego z tych testów, może zażądać badania alkomatem. Wyniki testu potwierdzają poziom domięśniowego stężenia alkoholu we krwi, w celu wykazania, że przekroczył on dopuszczalny poziom. Każdy dobry sklep za alkomatami posiada w swojej ofercie dokładnie takie urządzenia, z których korzystają organy ścigania.

Wiarygodność badania

Ponieważ wyniki testów oddechowych są potężnymi dowodami, oskarżeni i ich prawnicy często próbują zakwestionować wiarygodność testów. Dlatego testy muszą być wykonywane zgodnie z procedurami oraz przy użyciu nowoczesnego alkomatu. Kalibracja jest procedurą wykonywaną przez personel laboratoryjny w celu zapewnienia dokładności i niezawodności przyrządu. Nieprzestrzeganie harmonogramów konserwacji może budzić uzasadnione wątpliwości co do wyników badania alkomatem i doprowadzić do uniewinnienia.

Zastosowania zapobiegawcze

Każdy sklep z alkomatami taki jak Więcej dowiesz się na stronie https://alko-maty.pl/ posiada w swojej ofercie urządzenia dobrej jakości. Poza domniemanymi wadami technicznymi urządzenia, nierzadko zdarza się, że oficer nie przestrzegał właściwego protokołu obsługi maszyny lub że poziom alkoholu we krwi w niewłaściwy sposób osłabł ze względu na czynniki biologiczne. Nowoczesne alkomaty są również powszechnie używane jako urządzenia zapobiegawcze. Są szczególnie polecane osobom skazanym za jazdę po alkoholu. Odpowiednie urządzenie nabyć można odwiedzając sklep z alkomatami.