Skip to content Skip to footer

Restrukturyzacja firm – co to oznacza i kiedy należy ją stosować?

Czy choć raz zastanawiałeś się, na czym polegają restrukturyzacje firm? Jeśli tak, z całą pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, jak trudny i długotrwały jest to proces, jeśli jednak nie, dowiedz się, czym jest tak zwana restrukturyzacja.

Co to jest restrukturyzacja?

Według słownikowej definicji restrukturyzacja są to „gwałtowne zmiany w aktywach, pasywach lub organizacji przedsiębiorstwa. Celem restrukturyzacji jest stworzenie przesłanek do wzrostu wartości przedsiębiorstwa. Restrukturyzacja jest równoważna z transformacją”. W praktyce oznacza to, że jest to naprawa złej sytuacji w firmie lub też jak kto woli, wyciąganie jej z tarapatów.

Proces restrukturyzacji

Restrukturyzacja często wiąże się z dość długotrwałymi i powolnymi zmianami. Polega ona na ulepszeniu działania firmy, jednak nie da się w jednoznaczny sposób określić jak wygląda restrukturyzacja, ponieważ jest to proces niezwykle skomplikowany i zależny od potrzeb firmy. W jednym przypadku może ona potrwać niecały kwartał w innym kilka lat, dlatego nie można określić, na jakich działaniach będzie ona oparta. Można natomiast oszacować rezultat prowadzenia tych działań. Bardzo ważną kwestią przy planowaniu restrukturyzacji firmy jest wzięcie pod uwagę planu „B”. Co to oznacza? W skrócie chodzi o to, że zawsze należy wiedzieć jakie działania podjąć gdy coś pójdzie nie po twojej myśli. Niestety życie nie jest zero jedynkowe i nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli, dlatego właśnie warto przygotować się na sytuacje kryzysowe.

Postępowanie sądowe

Bardzo ważną sprawą jest to, że w chwili, w której firma postanawia przejść tak zwaną restrukturyzację, wszelkie postępowania prowadzone względem niej zostają chwilowo zawieszone. Jest to niewątpliwie bardzo duży ukłon w stronę przedsiębiorców, którzy próbują wyjść na prostą. Takie rozwiązanie pozwala nie tylko na ograniczenie stresu związanego z postępowaniem, ale także dostarcza więcej czasu, który może zostać poświęcony na odbudowę firmy.Co więcej, oprócz tego, że wszystkie postępowania zostają chwilowo zawieszone, to dodatkowo żadna inna sprawa sądowa względem tej firmy nie może zostać przyjęta.

Jak widać restrukturyzacje firm to dość poważny kawałek chleba, dlatego zanim podejmiesz decyzję, zawsze warto skontaktować się z pracownikiem.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC.