Skip to content Skip to footer

Poznaj najpopularniejsze rodzaje płetw do nurkowania

Choć jeszcze nie tak dawno płetwy kojarzyły się nam jedynie z nurkowaniem, dziś zaskoczeniem nie jest dla nas to, że wiele osób chętnie w nich również pływa. Pływanie w płetwach jest szybsze, stanowi też mniejsze obciążenie dla mięśni, trudno więc o lepsze rozwiązania, zwłaszcza gdy chce się pokonywać dłuższe dystanse.

Płetwy do nurkowania –podstawowe informacje

Bez względu na to, czy przyglądamy się płetwom dlatego, że marzy się nam nurkowanie na wysokim poziomie, czy też ze względu na ich przydatność podczas pływania, musimy dostrzec ich różnorodność. Płetwy są oferowane w szerokim wyborze i nawet, jeśli niektóre różnice sprawiają wrażenie kosmetycznych, przynajmniej kilku należy poświęcić bez porównania więcej uwagi. Wybór idealnych płetw do nurkowania jest uzależniony od wielu czynników. Duże znaczenie ma przede wszystkim poziom doświadczenia osoby przygotowującej się do ich zakupu. Często zwraca się jednak uwagę również na jej wagę, a także preferencje, bo nie każdemu zależy na szybkim nurkowaniu i pływaniu.

Płetwy i ich rodzaje

Płetwy kaloszowe to najbardziej charakterystyczne płetwy do nurkowania, z jakimi mamy do czynienia na rynku. Zakłada się je wprost na gołą stopę, nic więc dziwnego, że tak ważne jest ich odpowiednie dopasowanie. Jeśli płetwy są wybrane starannie, nie trzeba obawiać się ryzyka wlania się wody do ich wnętrza, to zaś przeciwdziała ich zsuwaniu. Przeważnie wykorzystuje się je w zamkniętych zbiornikach. Płetwy paskowe różnią się od kaloszowych już na pierwszy rzut oka, bo nie zakłada się ich na stopę. Osoba zainteresowana skorzystaniem z ich możliwości, musi zaopatrzyć się wcześniej w specjalne buty do nurkowania. Płetwy paskowe są polecane przede wszystkim amatorom otwartych akwenów. Przydają się bez względu na to, czy ma się w planie nurkowanie, czy tylko pływanie wśród fal.

Podział płetw do nurkowania ze względu na ich twardość

Kryteriów podziału płetw przeznaczonych do nurkowania jest co najmniej kilka. Jednym z nich jest ich twardość. W tym kontekście wspomina się zarówno o płetwach twardych, jak i miękkich. Pierwsze z nich są polecane przede wszystkim tym osobom, które doskonale radzą sobie z pływaniem. Można poruszać się w nich szybko, należy jednak liczyć się z tym, że płetwy tego typu wymuszają mocną pracę nóg. Płetwy miękkie są wolniejsze. Opanowanie techniki nurkowania w nich nie jest jednak skomplikowane.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy DIVEZONE.pl.