Skip to content Skip to footer

Palety przemysłowe

W dzisiejszych czasach transport przemysłowy odgrywa bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu wielu firm. Wraz z rozwojem technologii i przemysłu również i one ulegają przemianom, które są wręcz nieuniknione. Już dziś wielu przedsiębiorców stawia na palety plastikowe. To samo tyczy się opakowań plastikowych, które wykorzystywane są do transportu wielu rzeczy, jak choćby cieczy w specjalnych pojemnikach.

Palety plastikowe – charakterystyka

Każdy producent palet plastikowych jest zdania, że stoi przed nimi świetlana przyszłość. Przede wszystkim są one bardziej wytrzymałe i nie wpływają destrukcyjnie na środowisko. W przeciwieństwie do palet drewnianych, do których produkcji potrzebne jest drewno pozyskiwane z lasów, produkcja palet plastikowych opiera się na zasadach recyklingu.

Wszystkie palety producent produkuje przy wykorzystaniu najnowszych technologii. Ich wytwarzanie odbywa się na zasadzie wtryskiwania uplastycznionego tworzywa w specjalne formy, a po ostygnięciu są gotowe do użytkowania.

Jakie są zalety i wady palet plastikowych?

Palety plastikowe jak każde inne środki przeznaczone do transportu przemysłowego posiadają swoje wady i zalety. Zaczynając od wad nie sposób nie napisać o ich niskiej wadze. Z reguły są one lżejsze o połowę od drewnianych co wydatnie wpływa na komfort ich użytkowania. Ponadto są one łatwiejsze w utrzymaniu, gdyż bez problemu może je myć i dezynfekować.Kolejną zaletą jest to, że podczas produkcji można je barwić. Wielu producentów czy też przedsiębiorców wykorzystując ten fakt umieszcza na nich swoje logo, które poprawia wizerunek firmy oraz pomaga odnaleźć zaginione palety producenta.

Jeśli były zalety, to muszą być także wady, które w niektórych przypadkach mogą decydować o tym, że niekoniecznie się przydadzą przedsiębiorstwu. Przede wszystkim charakteryzują się niską odpornością na odkształcenia. Mocne uderzenie, czy też zbyt duży ciężar mogą ją zdeformować do tego stopnia, że będą nadawały się tylko do wyrzucenia. Kolejną dość istotną wadą jest to, że z powodu wykonania z tworzywa sztucznego dosyć często ślizgają się one na widłach co może być niebezpieczne.

Mimo niektórych wad są one coraz chętniej stosowane przez wiele firm głównie dlatego, że posiadają te same cechy co popularne euro-palety, ale różnią się funkcjonalnością i są atrakcyjne cenowo.