Skip to content Skip to footer

Organizacja imprezy dla dzieci we własnym domu

Chyba każdy rodzic przynajmniej raz w życiu organizował imprezę dla swojego dziecka. Zazwyczaj przyjęcie tego rodzaju przygotowuje się z okazji urodzin, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by urządzić je przy okazji Halloween, zakończenia roku szkolnego czy też – tak po prostu, bez okazji. Rodzice, którzy chcą organizować imprezy dla dzieci we własnym domu lub mieszkaniu, często mają problem, jak to wszystko ogarnąć, by dzieci bawiły się dobrze, a lokal nie został zdemolowany.

Przygotowanie przestrzeni na przyjęcie

Organizacja imprezy dla dzieci we własnym mieszkaniu często jest bardzo trudnym zadaniem. Warto zawczasu postawić granicę i wyznaczyć przestrzeń, w jakiej dzieci mogą swobodnie się bawić. Pokój przeznaczony na imprezę najlepiej jest oczyścić z delikatnych lub cennych przedmiotów i przenieść je do innego pomieszczenia, do którego dzieci nie będą mogły wchodzić.

Mając już pokój przeznaczony na imprezę, warto pomyśleć o jego dekoracji. Dobrym pomysłem jest wybór motywu przewodniego. Maluch z pewnością będzie zachwycony, wiedząc że na różnych elementach przyjęcia pojawia się jego ulubiony bajkowy bohater. Wybór motywu znacznie ułatwia zakup różnego rodzaju dekoracji, akcesoriów czy też aranżację stołu.

Co zrobić, by goście nie nudzili się podczas imprezy dla dzieci?

Małe dzieci są wymagającymi gośćmi, ponieważ ciężko im skupić uwagę na czymś przez dłuższy czas i bardzo szybko się nudzą. Rodzice bardzo często stają na głowie, by wymyślać im coraz to nowsze aktywności, dzięki czemu impreza ma stać się niezapomniana.

Jeśli mieszkanie pełne jest różnego rodzaju zakamarków, można pokusić się o zabawę w chowanego. Uwielbiają ją chyba wszystkie maluchy i co ważne – potrafi ona zaangażować dzieciaki przez dłuższy czas. Równie dobrym pomysłem jest wspólne przygotowywanie pizzy. Dzięki temu każdy będzie mógł samodzielnie przyrządzić wariant, który najbardziej mu smakuje i później go zjeść.

Warto zaangażować dziecko w przygotowania

Podczas organizacji imprezy dla dzieci, warto pomyśleć o tym, by jubilat miał w niej swój czynny udział. Malucha można zaangażować w samodzielne przygotowywanie zaproszeń, opracowywanie menu czy też nakrywanie do stołu. Dzięki temu dziecko ma poczucie, że miało swój czynny udział w przygotowywaniu tego wyjątkowego dnia.

Koniecznie trzeba pamiętać o tym, że impreza przygotowywana jest dla dziecka i to ono powinna mieć decydujący głos o tym, jak będzie ona wyglądać. Oczywiście, rodzice są od tego, by hamować szalone zapędy swoich maluchów, ale na pewno też powinni brać pod uwagę ich sugestie co do całokształtu zabawy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Uniwersytetu rozwoju.