Mleko modyfikowane – nieocenione dla rodziców, wartościowe dla dziecka
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby dzieci były karmione piersią do 6. miesiąca życia. Mleko matki zawiera najwięcej składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju niemowlęcia. To m.in. białko, tłuszcze, mikro- i makroelementy oraz substancje immunologiczne, które chronią organizm przed infekcjami.
Co jednak, jeśli pokarmu jest zbyt mało i pojawia się konieczność dokarmiania dziecka mlekiem modyfikowanym? Czym jest, jak je wybrać oraz czy jego podawanie faktycznie nie jest wskazane?
Czym jest mleko modyfikowane?
Mleko modyfikowane to mleko krowie, które w wyniku obróbki zostało zmienione w taki sposób, aby swym składem było jak najbardziej zbliżone do mleka matki. Zawiera ono niezbędne składniki odżywcze, które zapewniają prawidłowy rozwój dziecka – zwiększoną ilość tłuszczów nienasyconych, zwiększoną zawartość laktozy, a zarazem obniżoną ilość białka, sodu, potasu, czy chloru.
Skład mleka modyfikowanego a reakcje układu pokarmowego
Układ pokarmowy niemowlęcia jest bardzo wrażliwy, niezależnie od tego, czy dziecko karmione jest piersią czy mlekiem modyfikowanym. Szacuje się, że ok. 40% niemowlaków cierpi z powodu kolek, wcale nie mniej z powodu zaparć czy ulewania się pokarmu. U dzieci od wczesnych dni życia może występować również skaza białkowa, czyli alergia na białko krowie. Wtedy niezbędne jest podawanie mleka, które ma specyficzny skład – cząsteczki białka są podzielone na mniejsze części, dzięki czemu mleko nie będzie miało właściwości uczulających.
Profilaktycznie można również podawać dziecku mleko, które zapobiega pojawieniu się skazy białkowej – na opakowaniu jest oznaczone jako HA – hipoalergiczne.
Mleko dostosowane do wieku dziecka
Wyróżniamy 3 rodzaje mleka modyfikowanego, dostosowane swoim składem do wieku dziecka:
Mleko początkowe (poznasz je po „1” w nazwie) – należy podawać je dziecku nawet do 6. miesiąca życia, bo zawiera najwięcej składników odżywczych. Jest przy tym mniej kaloryczne.
Mleko następne (na opakowaniu oznaczone jako „2”) – jest bardziej kaloryczne, ze względu na zwiększone zapotrzebowanie dziecka na energię, jest mniej zmodyfikowane, bo układ trawienny niemowlęcia działa lepiej, niż do 6. miesiąca. Powinno się je podawać do 12. miesiąca życia.
Mleko dla dzieci powyżej 1. roku życia (oznaczone odpowiednio jako „3” i „4” – zalecane nawet do 3. roku, swoim składem dostosowane jest do tempa wzrostu i rozwoju dziecka, które do 36. miesiąca życia nie powinno pić mleka krowiego.
Decyzji o zastosowaniu mleka modyfikowanego nie należy podejmować pochopnie. Czasem samo pobudzenie laktacji może przynieść zamierzone efekty i dziecku po prostu wystarczy pokarm matki.
Również skaza białkowa powinna zostać stwierdzona przez lekarza-pediatrę. To on, lub położna powinni pomóc w wyborze odpowiedniego mleka dla dziecka.