Skip to content Skip to footer

Liczy się wnętrze

Tuning to nie tylko zmiana parametrów samochodu czy podrasowanie jego wyglądu. To styl życia i pasja, która pochłania bez reszty, co z pewnością przyzna cała tunerska brać. Tuning mechaniczny, optyczny czy chiptuning – to wszystko skupia się na walorach estetycznych bądź zwiększeniu osiągów maszyny. Czy tak samo dbamy jednak o wnętrza naszych aut?

Zadbane wnętrze

Nawet najbardziej zadbany i dopieszczony samochód, choćby i jego osiągi pozwalały zostawić w tyle każdego na drodze a każda część była pieczołowicie dobrana, będzie niewiele warty jeżeli w środku natkniemy się na poplamioną, obdartą tapicerkę. To właśnie ona stanowi najbardziej rzucający się w oczy element wnętrza samochodu a jej zły stan potrafi zepsuć całe wrażenie.

To trochę tak, jakby założyć spoiler na furmankę albo dokleić znaczek Porshe na zdezelowanym dużym Fiacie – po prostu nie współgra ze sobą, nie pasuje i naraża na śmieszność. Przecież nasz samochód ma wzbudzać zazdrość i podziw nie tylko wśród tych, którzy widzą go z zewnątrz ale także tych, którzy do niego wsiądą.

Farba do skóry samochodowej

Renowację tapicerki powinniśmy zacząć od doboru odpowiedniej farby. W tym zakresie dobrze poradzić się specjalisty czy też bezpośrednio producenta. Dobrą praktyką jest wycięcie małego fragmentu tapicerki – na przykład spod fotela – to pomoże nam dobrać odpowiedni kolor. Koniecznie musimy przy tym pamiętać, że dobra farba musi być na bazie wody. Zastosowanie farby do skóry samochodowej, której bazą jest rozpuszczalnik, zaowocować może co najwyżej mocnym wysuszeniem materiału.

Bardzo ważnym etapem jest właściwe odtłuszczenie skóry – bez tego farba nie będzie się trzymać. Przed nałożeniem pierwszej warstwy powinniśmy również uzupełnić ubytki. W tym celu należy użyć tzw. szpachli do skóry a po uzupełnieniu nierówności – odpowiednio zeszlifować całość. Nawet najlepszej jakości farba do skóry samochodowej nie da oczekiwanego efektu po nałożeniu pierwszej warstwy. Zazwyczaj potrzebnych jest ich kilka – aż do uzyskania satysfakcjonującego efektu.

Fotele jak nowe

Po dokonaniu wszystkich tych zabiegów i po wyschnięciu ostatniej warstwy farby, pozostaje nałożenie bezbarwnego lakieru wykończeniowego. Podobnie jak w przypadku farby – zazwyczaj konieczne jest nałożenie kilku warstw.

Tak odnowiona i zakonserwowana tapicerka spokojnie posłuży nam przez kilka lat, dopełniając obraz zadbanego – nie tylko z zewnątrz – samochodu.

Farbę do skóry samochodowej kupisz na Lakiery24.com