Skip to content Skip to footer

Lepie inwestować w monety kolekcjonerskie czy bulionowe?

Monety kolekcjonerskie mogą uzyskiwać zdecydowanie wyższe ceny niż kruszce z, których są wykonane. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę, że na ich wartość wpływ ma nie tylko zawartość srebra czy złota. To przede wszystkim wartość nominalna, kształtowana przez rynek. Na wartość nominalną wpływ ma rzecz jasna popyt na daną kolekcję.

Czym charakteryzują się monety bulionowe?


Musimy od razu jednak powiedzieć, że nie każda moneta inwestycyjna przedstawia wartość dla kolekcjonerów. Tak jest, jeśli pod uwagę weźmiemy monety bulionowe. Dla kolekcjonerów nie przedstawiają one żadnej wartości. Tworzone są głównie pod cele inwestycyjne. Monety bulionowe są dobra inwestycja dla tych, którzy preferują inwestycje w złoto a niekoniecznie w kręgu ich zainteresować jest numizmatyka. Nie ma bowiem co ukrywać, numizmatyka to dość angażująca dziedzina wiedzy. Na bieżąco trzeba śledzić aktualne trendy. Należy wiedzieć również na co zwracać uwagę przy ich zakupie, jak rozpoznać czy dana moneta jest autentyczna.

Inwestycje w złoto związane są zwykle z koniecznością zakupu sztabek złota. Monety bulionowe to dobry sposób na inwestycję dla osób z mniej zasobnym portfelem. Nie muszą one bowiem wydawać zbyt wielu pieniędzy by wejść w posiadanie złota. Złote monety z łatwością sprzedamy w niemal każdym miejscu na świecie. Przede wszystkim monety złote o wiele trudniej jest podrobić. Mają one swój specyficzny kształt i wzór.

Najsłynniejszą monetą bulionową jest Krugerrand produkowany od lat 60-tych ubiegłego wieku. Polscy inwestorzy, którzy chcą lokować pieniądze na rodzimym rynku powinni inwestować w monety z Orłem Bielikiem.

Monety kolekcjonerskie dają większy zysk


Monety bulionowe są więc głównie dla tych, którzy nie chcą bawić się w numizmatykę ze skupem http://www.coinart.pl/skup.php. Z drugiej jednak strony kolekcjonowanie monet może być dobrym połączeniem przyjemnego z pożytecznym. Inwestycja w monety okolicznościowe daje nam szansę na rozwój pasji historycznej. Przede wszystkim jednak moneta kolekcjonerska daje o wiele większą szansę na wysoki zwrot z inwestycji. To samo tyczy się monet okolicznościowych. O takim zysku z inwestycji wyłącznie w złoto będziemy mogli raczej zapomnieć. Do wartości monety dochodzi bowiem nie tylko zawartość kruszcu w monecie. To przede wszystkim wartość dodatnia kształtowana przez rynek. Powątpiewasz w wysokie zyski jakie mogą dać monety kolekcjonerskie? Sprawdź jak kształtują się ceny na rynkach światowych. W latach 90-tych po raz pierwszy sprzedano monetę za 1 mln dolarów. Wraz z upływem lat wartość monet idzie w gorę. Im mniej monet z danej serii na rynku tym więcej zarobimy.