Kiedy warto odwiedzić skup węgla?
Dziś tylko część polskich gospodarstw domowych jest ogrzewana węglem. Dla osób posiadających kocioł węglowy lub też piec na ekogroszek bardzo istotną kwestią jest zaopatrzenie się w węgiel. Mówiąc wprost, trzeba czasem trochę nakombinować, aby mieć zapas węgla na cały sezon grzewczy.
Piwnica jest najlepsza!
Osoby posiadające w miarę dużą piwnicę, mogą ją (przy odrobinie szczęścia) zamienić na swój własny skład węgla. W takim „składzie” zmieści się od 6 do nawet 10 ton tego kruszcu, co w praktyce przełoży się na zapewnienie dostępu do opału przez okres do 2 lat. Czas ten może się jeszcze wydłużyć, jeśli gospodarstwo korzysta z kotłów retortowych.
Prawdę mówiąc, osoby, które mają duże zapasy węgla, są dziś w najlepszej sytuacji. Mają oni bowiem wystarczająco dużo opału, by przeczekać okres kryzysu i wyjść z niego obronną ręką. Niestety, jeszcze do niedawna zawsze dostępny ekogroszek po prostu… zniknął z półek, co było spowodowane bieżącą, trudną sytuacją energetyczną.
Kiedy kupić węgiel?
Choć może to wydawać się paradoksalne lub co najmniej dziwne, najlepiej kupować węgiel wczesnym latem. To właśnie wtedy cena tego towaru jest stosunkowo niewielka, co oczywiście wynika z niskiego popytu. Co więcej, latem każdy skład węgla ma go pod dostatkiem, dzięki czemu nie trzeba oczekiwać na dostawę opału.
Brak kolejek i niższe ceny, to bezsprzecznie największe atuty letnich zakupów węgla. Trzeba jednak pamiętać, że tak wczesny zakup opału to również wewnętrzny komfort i spokój, dzięki którym można cieszyć się ciepłym, ładnie urządzonym wnętrzem i to niezależnie od panujących na zewnątrz warunków pogodowych.
Zakupy zimą? Dlaczego?
Tymczasem wiele osób jest zmuszonych do odwiedzin składów węgla zimą. Wynika to stąd, że większość z nich albo nie mogła, albo też nie chciała robić wcześniejszych zapasów. Problemem był też łatwo dostępny ekogroszek. I właśnie dzięki takim decyzjom, dziś mało kto może cieszyć się przyzwoitymi zapasami węgla.
Podsumowując, lato to najlepszy czas, by odwiedzić skup węgla lub kopalnię. A to wszystko dzięki atrakcyjnej sytuacji na rynku, którą koniecznie trzeba wykorzystać. Co ważne, podobna zasada dotyczy również innych źródeł energii, w tym oczywiście gazu i energii elektrycznej.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Alpari.