Skip to content Skip to footer

Jakie materiały można obrabiać za pomocą wiertarek kolumnowych?

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem wiertarki kolumnowej, ale nie jesteś pewien czy to rozwiązanie rzeczywiście jest dla Ciebie przydatne to warto, abyś zdobył nieco więcej wiedzy na temat tych urządzeń. Wiertarki słupowe nie tylko ułatwiają pracę, lecz w wielu obszarach są po prostu niezastąpione.

Jak działają wiertarki kolumnowe?

Wiertarki kolumnowe, inaczej słupowe lub pionowe osadzone są na wertykalnie ustawionej kolumnie. Wiertło jest skierowane prostopadle w dół, w kierunku stołu na którym umieszcza się obrabiany przedmiot. Wspomniana wyżej pionowa kolumna gwarantuje precyzyjny posuw wiertła w procesie obróbki materiału oraz umożliwia wywiercenie otworu dokładnie o takiej głębokości jaka zostanie zadana przez operatora przy jednoczesnym zagwarantowaniu precyzyjnie dobranej sile nacisku. Ma to szczególne znaczenie przy wierceniu w materiałach bardzo delikatnych lub twardych. W pierwszym przypadku poprzez użycie niewielkiej siły unikamy ryzyka uszkodzenia obrabianego przedmiotu, a w drugim wydłużamy żywotność wiertła lub wręcz zabezpieczamy się przed złamaniem wiertła. A przecież dobre wiertło wykonane z węglików spiekanych do obróbki twardych materiałów może kosztować nawet kilkaset złotych. O ile powierzchnia wykonana z węglików spiekanych zapewnia odpowiednią obróbkę oraz odporność na ścieranie to jednak stalowy rdzeń wiertła pod zbyt dużym naciskiem nietrudno jest złamać.

Jakie parametry są najważniejsze?

Analizując możliwości jakie oferują różne Wiertarki słupowe należy przemyśleć potrzebną moc silnika. Typowe wartości większości oferowanych przez producentów modeli zawierają się w przedziale 450 – 800 W. Mając na uwadze nasze potrzeby dobrze jest zweryfikować czy wiertarka posiada antypoślizgowe uchwyty oraz jaki zastosowano system mocowania wiertła. W podstawowych modelach konieczne jest użycie klucza, natomiast wygodnym rozwiązaniem jest uchwyt samozaciskowy. Raczej nie warto kupować modelu, który nie oferuje przynajmniej 2500 – 2700 obrotów na minutę. Dobrym rozwiązaniem jest wybór urządzenia z regulowaną prędkością obrotową. Przykładowo, na rynku są dostępne modele, które umożliwiają pracę w zakresie 300 – 2500 obr./min.

Jaki materiały można obrabiać używając wiertarek słupowych?

Dobrą wiadomością jest informacja, że wiertarki słupowe pozwalają na obróbkę praktycznie dowolnego materiału. Czy mamy zamiar wiercić w drewnie, metalach czy tworzywach sztucznych to wiertarki słupowe przyjdą nam z pomocą. Warto wiedzieć, że mamy możliwość obróbki twardych elementów metalowych oraz drobnych przedmiotów wykonanych z plastiku. Jeżeli potrzebujemy narzędzia do precyzyjnej pracy to z pewnością wiertarki słupowe okażą się niezastąpione.