Skip to content Skip to footer

Jakie efekty powinien zawierać pedalboard?

Każdy gitarzysta amator doskonale wie, że aby móc cieszyć się graniem na gitarze koniecznie trzeba posiadać zestaw trzech podstawowych elementów. Po pierwsze oczywiście trzeba mieć gitarę, odpowiedni wzmacniacz, a także dla lepszego efektu generowanych dźwięków pedalboard z zestawem odpowiednich efektów. Powstaje jednak pytanie, czy sprzedający pedalboard sklep będzie miał wszystkie potrzebne efekty i jakie dokładnie kupić?

Pedalboard cena i zastosowanie

Zanim jednak przejdzie się do kupowania coraz to nowych efektów, warto najpierw zadać sobie pytanie godne prawdziwego amatora gitary, czyli czym dokładnie jest pedalboard? Jest to tzw. podłoga gitarowa, czyli po prostu specjalna skrzynia, w której umieszczone są wszystkie posiadane efekty gitarowe.

Odwiedzając zatem oferujący upatrzony przez nas pedalboard sklep, warto zwrócić uwagę na to, czy dany model jest odpowiednio mocny i stabilny, aby po pierwsze zapewniał odpowiedni poziom bezpieczeństwa posiadanych efektów, a po drugie, aby dawał maksymalną pewność ich używania podczas grania. Jak łatwo z tego wywnioskować, wybierając dobry pedalboard cena jego, będzie musiała być odpowiednio wysoka.

Jakie efekty wybrać?

Mając już wybraną odpowiednią skrzynię, należy przejść do dalszego, zdecydowanie przyjemniejszego etapu kompletowania zestawu gitarowego, czyli wyboru odpowiednich efektów.Z całą pewnością wśród posiadanych efektów znaleźć się musi overdrive, czyli tzw. przester. Jest to najbardziej powszechny efekt gitarowy, który używany jest zarówno przez grających klasycznego rocka, jak i również znacznie cięższy metal. Wybór tego efektu jest bardzo szeroki z pewnością uda się dobrać jego odpowiednie brzmienie do własnego stylu grania i preferencji. Jest to bardzo ważne, aby wybrać dobry rodzaj, ponieważ od niego zależeć będzie w głównej mierze brzmienie granej muzyki.Drugim rodzajem popularnego efektu gitarowego, który trzeba posiadać, jest delay, czyli linia opóźniająca. Efekt ten jest bardzo powszechnie używany, ponieważ dodaje do brzmienia nieco przestrzeni, co powoduje możliwość uzyskania bardzo ciekawych rozwiązań aranżacyjnych. Bardzo ważne jednak jest to, aby grając tym efektem, znajdował się on za przesterem, ponieważ w innym wypadku będzie to prowadziło do nieprzyjemnego przesterowania sygnału opóźniającego.