Skip to content Skip to footer

Jak wystawić fakturę VAT?

Każdy, kto ma własną firmę, wie, że wystawienie faktury VAT nie zawsze jest proste. Zwłaszcza na początku działalności mogą być z tym pewne problemy. Z tego powodu warto wiedzieć, jak się tym zająć, by dokumentacja była wykonana prawidłowo. Jak wystawić fakturę VAT? Czy można zrobić to online?

Wystaw fakturę VAT online – prosty program

Jeśli chcesz wystawić fakturę bez zbędnych problemów, to możesz zdecydować się na skorzystanie ze specjalnego programu lub aplikacji dostępnej online. Dzięki takim inteligentnym rozwiązaniom ryzyko popełnienia błędu jest niewielkie. Takie programu najczęściej prowadzą użytkownika krok po kroku, co sprawia, że nawet laik wystawi fakturę VAT online. Jeśli decydujesz się na korzystanie z programów do wystawiania faktur, to koniecznie zwróć uwagę na ich ostatnie aktualizacje. Ma to znaczenie ze względu na to, że stawka VAT co jakiś czas jest zmieniana np. czasowo obniżana ze względu na sytuację pandemiczną. Dlatego bardzo ważne jest, by używać aplikacji, której aktualizacja miała miejsce niedawno.

Wersja papierowa

Faktury VAT można wystawiać także w tradycyjny sposób. Najczęściej wykorzystuje się do tego bloczki akcydensowe. Jednak taką fakturę raczej trudno wysłać mailem, a papier kopiowy dość szybko traci czytelność. Zdarza się, że już po kilku miesiącach faktury nie da się odczytać, mimo że powinno się ją przechowywać przez minimum 5 lat.Przygotowując fakturę VAT w ten sposób, trzeba też mieć sporo wiedzy. W tym wypadku nie można liczyć na żadne podpowiedzi. Po prostu trzeba wiedzieć, gdzie i co wpisać. To jest zdecydowanie trudniejsze niż wystawienie faktury VAT online.

A może księgowa?

Czasami najlepszym wyjściem jest skorzystanie z usług biura księgowego. Profesjonaliści najlepiej radzą sobie z takimi zadaniami. Trzeba jednak liczyć się z tym, że zatrudnienie fachowca to dość duże koszty, na które nie każdy może sobie pozwolić.Jeśli nie chcesz mieć problemów i ponosić dodatkowych kosztów, to po prostu Wystaw fakturę VAT online. To proste zadanie i na pewno sobie z nim poradzisz. Daj sobie tylko trochę czasu na obeznanie ze wszystkimi funkcjami programu.