Skip to content Skip to footer

Jak kupić pierwszy sztucer

Broń myśliwska powinna być nie tylko celna, wygodna i niezawodna, ale także estetyczna. Zanim postawimy sobie pytanie, jaką broń myśliwską chcemy zakupić, powinniśmy zastanowić się nad jej przeznaczeniem i główną funkcją, jaką ma pełnić.

Sztucery myśliwskie uniwersalne

Istnieje wiele rodzajów broni do polowań na konkretną zwierzynę, używanych w konkretnych sytuacjach. Jednak jeśli szukamy pierwszego sztucera, warto rozważyć kupno uniwersalnego sztucera myśliwskiego.

Broń kombinowana jest najwłaściwszym wyborem dla osób, które nie wiedzą jeszcze dokładnie, w którą stronę zamierzają pójść.Można z niej strzelać równie dobrze kulami (w szczególności sprawdzi się podczas oddawania strzałów z dystansu), jak i śrutem (przy niewielkim dystansie). Broń kombinowana jest dobra do polowań zarówno na drobną zwierzynę, jak i na większe okazy.

Sztucery myśliwskie dedykowane

Jeśli natomiast możemy pozwolić sobie jednorazowo na większy wydatek, warto rozważyć różne rodzaje broni na różną zwierzynę.

W naszym klimacie najpopularniejsza jest gruba zwierzyna, przy której najbardziej odpowiednie będą kalibry od 7,62 do 9,3 mm. Im większy kaliber, tym łatwiej będzie powalić zwierzynę nawet przy mniej celnym strzale.

Osoby leworęczne powinny zaopatrzyć się w sztucer leworęczny. Tego typu broń jest bardzo często wykonywana na zamówienie w większości popularnych sklepów myśliwskich. Jedynym mankamentem jest to, że potrafi być ona nawet o kilkaset złotych droższa od jej odpowiednika dla osób praworęcznych.

Sztucer myśliwski sprzedam

Nowe sztucery myśliwskie potrafią naprawdę sporo kosztować, więc aby zminimalizować początkowe koszty spora grupa początkujących myśliwych szuka ogłoszeń „sztucer myśliwski sprzedam” i decyduje się na zakup broni z drugiej ręki.

Jeśli decydujemy się na zakup sztucera używanego, powinniśmy przed zakupem bardzo dobrze sprawdzić broń. Jeśli nie mamy w tym względzie doświadczenia to byłoby dobrze, gdyby broń obejrzał specjalista w tej dziedzinie. Dzięki temu unikniemy przykrych niespodzianek, bo używana broń może być po prostu niebezpieczna, również dla jej użytkownika.

Na różnego rodzaju aukcjach pojawia się czasami także sztucer leworęczny, lecz jest to prawdziwa rzadkość. Warto jednak śledzić ogłoszenia z całej Polski, a nawet z zagranicy, bo w takim przypadku można naprawdę sporo zaoszczędzić.