Skip to content Skip to footer

Jak dorobić na studiach?

Studia to dobry moment, żeby się usamodzielnić i zacząć zarabiać pierwsze pieniądze. Sposobów na to jest całe mnóstwo, wystarczy tylko odrobina kreatywności i dobrych chęci.

Gdzie szukać pracy?

To podstawowe pytanie, które zadaje sobie każdy, kto poszukuje sposobu na dodatkowy zarobek. Większość studentów zaczyna od rozpytywania wśród znajomych. To dobry sposób, pod warunkiem, że mamy odpowiednio duże grono przyjaciół i że oni sami nie szukają dodatkowego zajęcia.

Dobrym rozwiązaniem jest też skorzystanie z internetowych portali z ogłoszeniami. W tym przypadku ważny jest jednak refleks i regularność. Najciekawsze oferty znikają bardzo szybko, dlatego dobrze jest wyrobić w sobie nawyk przeglądania ogłoszeń codziennie rano, a nawet po kilka razy dziennie, żeby mieć pewność, że niczego nie przeoczymy.

Zaoferuj swoje usługi

Jeśli nie chcesz biernie czekać, aż wymarzona praca do Ciebie przyjdzie, możesz sam zaoferować swoje usługi potencjalnym pracodawcom. To, w jaki sposób to zrobisz, zależy od rodzaju pracy, którą chciałbyś wykonywać.

Jeśli Twoją specjalnością są korepetycje angielski, możesz wywiesić ogłoszenia w szkołach lub w ich pobliżu. Jeśli chciałbyś opiekować się dziećmi, swoją ofertę najlepiej umieścić w okolicach przedszkoli i żłobków. W ten sposób zwiększasz swoje szanse na to, że osoby, do których dotrze Twoja propozycja rzeczywiście będą nią zainteresowane.

Czy każda praca jest dobra?

Mówi się, że żadna praca nie hańbi i jest w tym sporo racji. Nie oznacza to jednak, że za wszelką cenę powinniśmy chwytać się każdej oferty, którą znajdziemy. Nie da się ukryć, że niektóre z nich mogą mieć lepszy wpływ na naszą zawodową przyszłość niż inne.

Jeśli studiujesz filologię angielską albo pedagogikę, dobrym wyborem w Twoim przypadku mogą okazać się na przykład korepetycje angielski. Będziesz mógł wykorzystywać w praktyce wiedzę zdobytą na studiach i testować różne metody nauczania.

Z drugiej strony, w niektórych sytuacjach podstawową motywacją do podjęcia pracy jest konieczność zarobienia dodatkowych pieniędzy. Jeśli i w Twoim przypadku tak jest, na początku rzeczywiście dobrze jest zdecydować się na najbardziej opłacalne zajęcie. Być może dzięki zarobionym w ten sposób pieniądzom w przyszłości będziesz mógł zdecydować się na jakiś wartościowy kurs, czy szkolenie, które podniosą Twoje kwalifikacje.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami ze szkoły językowej International House z Bielska Białej