Skip to content Skip to footer

Implanty zębowe – kiedy są potrzebne?

W ciągu całego swojego życia możemy liczyć na dwa komplety swoich zębów. Mleczne służą nam przez kilka pierwszych lat, zaś stałe – do końca życia. Gdy ulegną zniszczeniu, dobrze jest wykonać ich implant.

Jacy pacjenci podlegają implantacji?

Gdy ulegnie skruszeniu lub złamaniu jeden tylko ząb z całej szczęki, nie ma potrzeby myśleć o założeniu sztucznej szczęki. Konieczne jest tylko spiłowanie zęba, by uzyskać dojście do jego filaru. Na takim filarze często mocuje się korony na cyrkonie lub mosty porcelanowe. Gdy chodzi o mosty porcelanowe cena jest nieco wyższa niż koron cyrkonowych, a już o wiele wyższa niż całej ruchomej szczęki. Wszystko jednak zależy od indywidualnego stanu uzębienia pacjenta. Jeśli pacjent życzy sobie, aby mieć pięknie uzupełniony ubytek bez robienia rewolucji w zębach, wystarczy mu most porcelanowy, gdzie implant przykleja się na stałe do naturalnego filaru zęba. Taka proteza nie tylko wygląda doskonale, ale również jest komfortowa i daje swobodę przy gryzieniu.

Cena protez zębowych

Najpopularniejszym implantem zębów niegdyś była sztuczna szczęka. Są to imitacje zębów umieszczone w sztucznych dziąsłach, które pacjent samodzielnie przykleja do swojego podniebienia. Taka szczęka jest polecana głównie pacjentom, których prawdziwe zęby wypadły, i nie byłoby na czym zrobić podbudowy do korony na cyrkonie. Również mosty porcelanowe nie wchodziłyby tu w grę. Ceny sztucznych szczęk są różne, ale zwykle oscylują wokół 1000 złotych za całe uzębienie. Jest to opcja korzystna dla pacjentów, którzy mieli wszystkie zęby w fatalnym stanie i ich leczenie oraz implantowanie byłoby długie i bardzo drogie. Jeśli chodzi o mosty porcelanowe cena uzupełnienia jednego ubytku to 1500 złotych, więc w przypadku chęci zrobienia całej szczęki można by zostawić w gabinecie niemałą fortunę.

Każdy z pacjentów musi samodzielnie ocenić, czego potrzebuje i na co go stać. Oczywiście protetycy bardzo chętnie podejmują się napraw nawet całej szczęki za pomocą mostów, które wyglądają efektownie i dają komfort gryzienia. Jednak nie każdego stać na takie rozwiązanie. Najlepiej więc w przypadku ubytków w uzębieniu udać się do protetyka i przedyskutować z nim różne opcje uzupełnienia ubytków. Z pewnością dobry protetyk jest w stanie zaproponować coś wygodnego i niedrogiego dla pacjenta.