Endometrioza – podstępna choroba ginekologiczna
Endometrioza powoduje ogromne bóle. Jest to jedna z najczęstszych chorób ginekologicznych. Ku rozgoryczeniu kobiet dotkniętych chorobą wielu lekarzy nie potrafi jej rozpoznać. Endometrioza badania Katowice — dlaczego diagnostyka endometriozy jest tak skomplikowana?
Czym jest endometrioza?
U kobiet z endometriozą komórki podobne do wyściółki macicy rosną poza macicą. Komórki tworzą ogniska endometriozy. Występują one często w mięśniach macicy, jajnikach i pochwie, w układzie moczowym lub żołądkowo-jelitowym oraz w jamie brzusznej. Mogą jednak pojawić się w dowolnym miejscu ciała, nawet w klatce piersiowej lub w mózgu. Podobnie jak tkanki wewnątrz macicy, ogniska są kontrolowane przez żeńskie hormony.
Jak rozwija się endometrioza?
Nie wiadomo, dlaczego u niektórych kobiet rozwija się endometrioza. Jedna z teorii mówi, że część krwi menstruacyjnej nie jest wydalana przez pochwę, ale wchodzi do jamy brzusznej przez jajniki. W ten sposób komórki endometrium mogą się zagnieździć w jamie brzusznej. Możliwe jest również, że ruchy mięśni macicy powodują najmniejsze uszkodzenia błony śluzowej, co powoduje oderwanie niektórych komórek błony śluzowej i przeniesienie ich do innej części ciała. Ogniska endometriozy mogą również powstawać podczas rozwoju embrionalnego i rozprzestrzeniać się po całym ciele przez naczynia krwionośne i limfatyczne. Jak dotąd żadna z teorii nie została jednoznacznie udowodniona.
Pewne jest, że wiele czynników sprzyja rozwojowi choroby. Kobiety, które wcześnie rozpoczynają miesiączkować, mają krótkie cykle i późno przechodzą menopauzę, są bardziej narażone na zachorowanie na endometriozę.
Endometrioza — diagnostyka
Kobiety dotknięte chorobą często muszą długo czekać na diagnozę. Endometrioza badania katowice mogą znacznie skrócić ten okres. Endometrioza nie jest rzadką chorobą — około 5 do 30 procent kobiet w Polsce jest dotkniętych chorobą, z których większość zapada na nią między 20 a 40 rokiem życia.
To, że często diagnoza jest postawiona późno, wynika również z tego, że wiąże się to z dużym wysiłkiem. Najpierw lekarz musi uzyskać pełny obraz objawów pacjentki. Poruszane są również wrażliwe tematy, takie jak seksualność i możliwe pragnienie posiadania dzieci. Ponadto specjalista musi wykonać badanie USG. Jeżeli opisy pacjentki i wyniki badań wskazują na endometriozę, lekarz przeprowadza laparoskopię. Tylko ta interwencja może jednoznacznie udowodnić chorobę.