Skip to content Skip to footer

Czym się różnią poszczególne rodzaje gitar?

Jeśli choć trochę interesujesz się muzyką, to z całą pewnością wiesz, że są różne typy gitar. Między nimi występuje wiele różnic, które pozwalają na odróżnienie już po jednym spojrzeniu. Są też różnice, które żeby dostrzec trzeba bardzo blisko się przyjrzeć. Należą do nich całkowicie odmienne struny gitarowe. Czym jeszcze różnią się te popularne instrumenty?

Gitara klasyczna

Struny gitarowe do gitary klasycznej mają struny wykonane z nylonu o różnej twardości. Jednak ich grubość jest taka sama. Ten typ gitary ma kształtne, drewniane pudło rezonanasowe. Jego kształt jest tradycyjny i od wielu lat powtarzany przez kolejnych producentów. Stąd też ich nazwa. Zazwyczaj ma jeden z naturalnych odcieni lakierowanego drewna. Taka gitara ma sześć strun.

Gitara akustyczna

Struny do gitary akustycznej mogą mieć przeróżną grubość, którą często nazywa się też rozmiarem. Od niego zależy dźwięk jaki będzie wydawany przez instrument. Trzy najgrubsze struny są pokryte owijką z brązu, która nadaje im mocne, ciemne brzmienie. Gitary akustyczne mogą mieć specjalne przystawki, które umożliwiają podłączenie ich do wzmacniacza. Wtedy, brzmią tak jak gitara elektryczna. Ich pudło ma inny kształt niż gitary klasycznej. Bardzo często jest ono polakierowane na szalone kolory i rzuca się w oczy. To najpopularniejszy rodzaj gitary.

Gitara elektryczna

Jak sama nazwa wskazuje, na tej gitarze nie można zagrać bez podłączenia do prądu. Metalowe struny do gitary przenoszą drgania aż do wzmacniacza, z którego słychać dźwięki. Elektryk jest też wyposażony w sześć strun gitarowych. Co ważne, są one wykonane w całości z metalu. Ciekawostką są struny kolorowe, a nawet neonowe. Gitary elektrycznie nie mają pudła rezonansowego w jego klasycznym rozumieniu. Nie jest im potrzebny do wydawania z siebie dźwięków. Na gitarze elektrycznej powinno grać się wyłącznie przy użyciu specjalnej, twardej kostki. Zmniejsza to ryzyko uszkodzenia palców.

Gitara basowa

Przede wszystkim ma ona tylko cztery struny. Na pierwszy rzut oka wygląda bardzo podobnie do gitary elektrycznej. Jednak zbyt mała ilość strun zaraz zdradza, że mamy do czynienia z gitarą basową. Wyróżnia ją to, że emituje wyłącznie niskie – basowe dźwięki. Łączna skala takiej gitary jest taka sama jak w przypadku kontrabasu, który przecież też ma tylko cztery struny.