Skip to content Skip to footer

Czym muszą charakteryzować się pojemniki masarskie?

Pojemniki masarskie to bardzo specyficzny typ pojemników. Muszą spełniać szereg cech, które sprawiają, że są one bezpieczne dla żywności. Czym muszą charakteryzować się pojemniki plastikowe masarskie? Jakie muszą one być, by można było swobodnie ich używać?

Łatwe do wyczyszczenia

Pojemniki plastikowe na mięso muszą przede wszystkim być łatwe do doczyszczenia. Najlepiej jest, gdy można je poddać działaniu podwyższonej temperatury i środków chemicznych o działaniu dezynfekującym. Pamiętajmy, że surowe mięso może zawierać na swojej powierzchni drobnoustroje chorobotwórcze. Mają one tam świetne warunki do rozwoju. Ważne jest, więc, by pojemniki plastikowe masarskie były jak najczęściej czyszczone i myte. Dzięki temu ogranicza się rozwój drobnoustrojów i zmniejsza ryzyko, że zanieczyszczą one żywność. Równocześnie pojemnik nie może niszczyć się na skutek działań, które go czyszczą. Musi on być odporny i wytrzymały na działanie detergentów.

Z możliwością sztaplowania

Dużym atutem jest możliwość układania pojemników masarskich na sobie nawzajem. Umożliwiają to specjalny system znajdujący się w pokrywach i na dnach pojemników. Dzięki niemu pojemniki można ustawiać jedne na drugich i nie obawiać się tego, że konstrukcja się rozsypie lub wywróci. Ma to szczególnie duże znaczenie, zwłaszcza gdy zależy nam na oszczędności miejsca. Pojemniki plastikowe na mięso ustawione w stosy łatwiej przechowuje się w magazynach i mroźniach oraz łatwiej się je transportuje. Takie pojemniki doskonale sprawdzają się w wielu sytuacjach.

Duża wytrzymałość

Surowe mięso najczęściej jest dość ciężkie. Zawiera w sobie sporo wilgoci, która dodatkowo je obciąża. Oznacza to, że pojemnik przeznaczony do jego przechowywania musi być odpowiednio wytrzymały, by poradził sobie z ciężarem i nie uszkodził się na jego skutek. Pojemniki muszą mieć, więc dużą nośność. Minimalizuje to ryzyko, że coś się uszkodzi na skutek użytkowania i pojemnik i przenoszony w nim towar będą do wyrzucenia. To szczególnie ważne, bo pomaga także zmniejszyć ilość produkowanych śmieci. Takie podejście jest nie tylko praktyczne, ale też przyjazne środowisku. Warto o tym pamiętać decydując się na zakup konkretnego modelu pojemników.