Skip to content Skip to footer

Czy warto zdecydować się na zakup tanich części do maszyn rolniczych?

Obecnie coraz więcej rolników decyduje się na tanie części do maszyn rolniczych, część produktów kupowanych jest w promocjach na różnych portalach internetowych, jednak zdecydowana większość tego typu produktów to używane części do maszyn rolniczych. Czy warto zdecydować się na zakup tanich części do maszyn rolniczych?

Dlaczego rolnicy kupują używane i tanie części do maszyn rolniczych?

Jest to przede wszystkim związane z wysokością dopłat. W przypadku, gdy były niskie, rolnicy musieli podjąć decyzję o zakupie nowego sprzętu z własnych środków. Pokazało to tym samym, jakie są możliwości zakupowe rolników w przypadku niższych dopłat i dotacji z Unii Europejskiej. Dla zdecydowanej większości rolników zakup produktu z drugiej ręki może być bardzo atrakcyjną inwestycją. Szczególnie w przypadku, gdy maszyny nie tylko będą w bardzo dobrym stanie, ale również ich koszt będzie znacznie niższy w porównaniu do sprzętu bezpośrednio od producenta. Oczywiście zakup tanich i używanych części o maszyn rolniczych wiąże się także z dużym ryzykiem.

Co należy wziąć pod uwagę kupując tanie części do maszyn rolniczych?

Rolnicy, którzy podjęli decyzję o zakupie tanich części do maszyn rolniczych w znacznej większości przypadków wybierają produkty bardzo proste w budowie. Nie tylko mniej skomplikowane, ale również mniej naszpikowane elektroniką. Części zamienne są bowiem wtedy znacznie bardziej dostępne. Rekomendowane jest bardzo dokładne weryfikowanie, a także sprawdzanie stanów prawnych poszczególnych egzemplarzy.

Co jeszcze należy sprawdzić przy zakupie używanych części do maszyn rolniczych?

Bardzo ważna jest liczba przepracowanych godzin czy rok produkcji. Najbardziej jednak trzeba zwracać uwagę na stan danej części do maszyn rolniczych. Rolnik powinien bardzo dokładnie sprawdzić czy produkt będzie wyeksploatowany, odpowiednio przygotowany do sprzedaży.

Świetnym rozwiązaniem będzie poproszenie o rady osoby, która zdecydowanie lepiej zna się w temacie części do maszyn rolniczych. W niektórych sytuacjach najlepszą opcją będzie zatrudnienie eksperta na dzień zakupu.

Jak wiadomo używane części do maszyn rolniczych mogą kosztować nawet kilkaset złotych. Według sprzedawców specjalizujących się w handlu tanimi i używanymi częściami do maszyn rolniczych zdecydowanie największą popularnością cieszą się produkty wyprodukowane około 2000 roku. Podejmując decyzję o zakupie tanich części do maszyn rolniczych trzeba zatem uwzględnić wszystkie wymienione czynniki.