Skip to content Skip to footer

Alkomaty – odkryj ich możliwości i rodzaje

Jazda pod wpływem alkoholu, mimo upływu lat, jest prawdziwym przekleństwem polskich dróg. Wypadki powodowane przez pijanych kierowców zdarzają się niemal codziennie. Niestety, w wielu z nich giną niewinni ludzie. Na szczęście, systematycznie rośnie świadomość zagrożenia, jakie powodujemy wsiadając do auta „na podwójnym gazie”.

Alkomaty w walce z pijanymi kierowcami

Najprostszym sposobem na ograniczenie plagi pijanych kierowców na polskich drogach wydaje się przyswojenie sobie zasady, zgodnie z którą po wypiciu alkoholu nie wolno siadać za kierownicą. O ile jednak większość z nas nie robi tego natychmiast po wypiciu kilku kieliszków, nie brakuje osób przekonanych, że już po kilku godzinach ich stan uprawnia do jazdy autem. Niestety, doświadczenie podpowiada, że nie zawsze tak jest. Nie chcąc narazić na niebezpieczeństwo siebie i innych, warto odwiedzić więc oferujący alkomaty sklep i zaopatrzyć się w jeden z dostępnych tam produktów. Alkomaty to urządzenia, których podstawowym zadaniem jest pomiar stężenia alkoholu zawartego w powietrzu wydychanym przez osobę poddającą się takiemu testowi. Kojarzymy je przede wszystkim z kontroli trzeźwości powadzonych przez policjantów. Już od dłuższego czasu problemem nie jest jednak również zaopatrzenie się w nie we własnym zakresie. Właściciele sklepów, w których oferowany jest Elektroniczny alkomat potwierdzają zresztą, że zainteresowanie tego rodzaju rozwiązaniem systematycznie rośnie.

Krótki przegląd popularnych alkomatów

Nietrudno się domyślić, że w oferującym alkomaty sklepie możemy znaleźć dziś nie jeden, ale kilka rodzajów alkomatów. Przed wyborem konkretnego rozwiązania dobrze jest więc zapoznać się z ich krótkim opisem. Każdy rodzaj posiada przecież nie tylko szereg zalet, ale również pewne niedociągnięcia, których istnienie musi być dla nas czymś oczywistym. Największa popularnością cieszą się tak zwane alkotesty jednorazowe. Nie wymagają kalibracji, a ich obsługa jest intuicyjna. Niestety, po jedynym użyciu nie nadają się do ponownego wykorzystania. Nic zatem dziwnego, że za znacznie lepszą opcję uważa się dziś alkomaty półprzewodnikowe, wspomniane już modele elektryczne (elektrochemiczne) oraz profesjonalne alkomaty spektrofotometryczne.