Skip to content Skip to footer

Charakterystyka styropianu

Styropian jest rodzajem pianki polistyrenowej wytłaczanej z zamkniętych puszek, wykonywanej głównie na potrzeby izolacji cieplnej i zastosowań ręcznych, podobnie jak np. styrodur.

Specyfika tworzywa

Styropian zazwyczaj jest typowo biały i wykonany ze spienionych perełek polistyrenowych. Piankę polistyrenową używaną do zastosowań rzemieślniczych, można zidentyfikować ze względu na chropowatość. Materiał ten jest umiarkowanie rozpuszczalny w wielu rozpuszczalnikach organicznych. Składa się z 98% powietrza, dzięki czemu jest lekki i trwały, przez co znalazł wiele zastosowań. Tworzone są z niego m.in. materiały budowlane styropianowe, w tym odmiany izolacji budynków i izolacji rur, a także strukturalne panele izolacyjne do stosowania w kwiaciarniach i wyrobach rzemieślniczych Uszczelniona materiałem takim jak styropian fasada jest bardzo trwała.

Wytłaczanie i właściwości

Proces wytłaczania polistyrenu tworzy materiał o jednolicie małych, zamkniętych komórkach i niezrównanym zestawie właściwości, które czynią go idealnym do izolacji. Sprawdza się także jako rdzeń w lekkich panelach konstrukcyjnych. Łączy w sobie niską przewodność cieplną i niską absorpcję wody, dzięki czemu można stosować specyfikacje w szerokim zakresie wymagających zastosowań izolacyjnych. Charakteryzuje się doskonałymi właściwościami mechanicznymi, w tym wysoką wytrzymałością na ściskanie, naprężenie, zginanie i ścinanie, które są niezbędne w przypadku materiałów rdzeniowych w panelach konstrukcyjnych stosowanych w wielu rynkach, w tym sklepach, przyczepach kempingowych, panelach samochodowych czy ścianach budynków.

Obróbka materiału

Obróbką zajmuje się wiele wyspecjalizowanych jednostek do produkcji ciętych styropianów. Urządzenia do cięcia na gorące linie obejmują dużą objętość i wysoką wydajność partii. Bloki lub arkusze mogą być cięte na optymalną grubość. Dzięki temu posiadająca izolację z materiału takiego jak styropian fasada może być wykonana bardzo precyzyjnie. Istnieje możliwość osiągnięcia wymaganego rozmiaru arkusza przy minimalnym zużyciu materiału. Powierzchnia cięta na gorąco jest idealna do klejenia oraz w pełni kompatybilna z metalami, tworzywami sztucznymi i produktami z drewna. Produkcja materiału oparta jest przede wszystkim na wytłaczaniu polistyrenu z poroforem. Zdecydowana większość odpadów styropianowych i styrodurowych powstających podczas produkcji jest zagęszczana i poddawana recyklingowi. Dzięki temu mogą być one wykorzystywane wielokrotnie w celach uszczelniających i izolacyjnych.