Skip to content Skip to footer

Zupełny relaks w fińskiej saunie

Powietrze o wysokiej temperaturze ze znaczną zawartością pary wodnej wpływa odprężająco na ludzi. Dlatego korzystających z dobrodziejstwa posiadania sauny fińskiej przybywa sukcesywnie. Mitem jest to, że sauna jest luksusem dla bogaczy. Rozwiązania konstrukcyjne nowoczesnych saun pozwalają organizować przestrzeń nawet w niewielkich pomieszczeniach.

1. Lecznicze właściwości sauny

Sauna fińska do domu daje dobre efekty lecznicze w początkowych stanach infekcji bakteryjnych i wirusowych.

Wysoka temperatura atmosfery wewnątrz sauny podnosi temperaturę organizmu nawet o dwa stopnie. Układ immunologiczny reaguje spontanicznie produkcją przeciwciał jak w czasie gorączki. Bakterie i wirusy nie mają szans z nawałą białych krwinek.

Rytuał korzystania z sauny kończy zanurzenie się w zimnej wodzie. Zapewnia całkowity relaks. Rozluźnienie mięśni i wzmożone ukrwienie.

2. Podział saun

Sauna fińska do domu i jej rodzaje:
− mokra
− sucha
− ziołowa.

3. Wyposażenie opcjonalne
Do każdej sauny potrzebne są dodatkowe akcesoria takie jak:
− termometry
− wskaźniki wilgotności powietrza
− naczynia do wody (wiaderka)
− okrycia na plecy
− witki brzozowe
− czerpaki i inne.

4. Dwa punkty, o których zawsze trzeba pamiętać
Sauny fińskie do domu potrzebują właściwego nastroju, który kreuje światło. Oświetlenie w saunie jest poza tym narażone na duże natężenie wilgoci. Wszystkie żarówki muszą być okryte szczelnym kloszem, a do rozproszenia zbyt intensywnego światła używa się matowych osłon.

Wentylacja w saunach fińskich do domu po oświetleniu jest drugim najważniejszym elementem. Pełni podwójną funkcję. Zapobiega przegrzaniu, na które mogą być narażeni użytkownicy i łagodzi skutki zawilgocenia nie pozwalając rozprzestrzeniać się grzybom.

5. Klasyfikacja saun
Sauny fińskie do domów występują w wielu odmianach:
− sauna sucha − z wysoka temperaturą i niską wilgotnością
− sauna mokre − najczęściej stosowana
− biosauna − nazywana aromatyczną; ze względu na balans między wilgotnością a temperaturą na średnim poziomie można z niej korzystać codziennie
− sauna parowa − inaczej nazywana łaźnią rzymską
− sauna solna − polecana jest dla ludzi cierpiących schorzenia górnych i dolnych dróg oddechowych; rozgrzane bryły halitu wytwarzają przyjazny mikroklimat.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Megiw