Skip to content Skip to footer

Jak zorganizować przestrzeń w małym mieszkaniu?

Organizacja przestrzeni w małym mieszkaniu to czasami bardzo duże wyzwanie. Sposobów jest kilka, ale wszystko zależy od uwarunkowań. Czy w mieszkaniu mieszka jedna osoba, czy więcej? Czy ma dużo rzeczy? A może jest minimalistą? Warto odpowiedzieć sobie na te pytania, przed przystąpieniem do pracy.

Szafy, szafy i jeszcze raz szafy

Podstawowym meblem, jaki potrzebny jest każdej osobie, która ma problem ze zorganizowaniem przestrzeni w swoim mieszkaniu, a także dla tych, którym nie najlepiej idzie sprzątanie, jest szafa. Najlepiej duża. Najlepiej nawet bardzo duża – trzydrzwiowa i głęboka, tak by zmieścić w niej jak najwięcej. Na rynku istnieje jednak bardzo duży wybór szaf, który z jednej strony pozwala wybrać coś idealnego dla siebie, a z drugiej czasami może być powodem trudności ze zdecydowaniem się.

Dostępne są szafy drewniane i ze sklejki, różniące się wielkością, tradycyjne i przesuwne. Szafy przesuwne w Poznaniu można na przykład kupić już w każdym salonie – to rozwiązanie na stałe zagościło w polskiej rzeczywistości. Szafy tego rodzaju pozwalają na upakowanie bardzo dużej ilości rzeczy. Należy koniecznie jednak starać się utrzymywać w nich porządek – inaczej staną się graciarnią, która bardziej utrudnia niż ułatwia. Nawet najlepsze szafy przesuwne w Poznaniu nie pomogą, jeżeli nie będzie utrzymywać się w nich porządku.

Mniej rzeczy to podstawa

Zakup szaf przesuwnych w Poznaniu nie jest trudny, choć warto zastanowić się nad jeszcze jedną kwestią. Jeżeli w mieszkaniu żyje więcej niż jedna osoba, a dodatkowo niekoniecznie chcą one dzielić ze sobą przestrzeń, warto zastanowić się nad zakupem dwóch mniejszych szaf.

O ile nie jesteśmy już minimalistami (co mało prawdopodobne – minimaliści rzadko miewają problemy z organizacją rzeczy), to powinniśmy się jak najszybciej nimi stać. No może minimalizm to przesada na początek, ale ograniczyć ilość rzeczy zawsze warto. Najlepiej wziąć każdą rzecz z osobna do ręki i zadać sobie podstawowe pytanie: Jak często tego używałem w ciągu ostatniego miesiąca, dwóch miesięcy roku? Większość ludzi jest zaskoczonych tym, ile posiada rzeczy, których nie używa w ogóle.

Dedykowana kontra uniwersalna przestrzeń

Warto zastanowić się również na stworzeniem większej ilości dedykowanej przestrzeni – przeznaczonej tylko do jednego celu i właśnie tak zorganizowanej. Wydaje się to być trudne w małych mieszkaniach, ale doświadczenie pokazuje, że takie przestrzenie są o wiele łatwiejsze w utrzymaniu porządku.

Z drugie strony przestrzeń uniwersalna, która może posłużyć i do pracy, i do zabawy, czy finalnie nawet do spania wydaje się praktyczna w mieszkaniach bardzo małych. W praktyce jednak trzeba dużo samodyscypliny, by zachować w takim układzie ład i porządek.