Skip to content Skip to footer

Dlaczego biodegradowalne opakowania powinny zastąpić plastik?

Plastikowe torebki, opakowania, talerzyki i sztućce w negatywny sposób wpływają na środowisko naturalne. Na wysypiskach znajdują się tony tego toksycznego materiału, który za parę lat może przyczynić się do katastrofy naturalnej. Zamiast plastikowych opakowań lepiej jest wybierać biodegradowalne, które są przyjazne środowisku.

Opakowania ekologiczne zamiast plastikowych

Żywność najczęściej jest pakowana w foliowe reklamówki, opakowania plastikowe lub z tworzyw sztucznych. Tego typu materiały nie tylko negatywnie wpływają na żywność, ale także na całe środowisko. Sterty plastiku ciężko jest przerobić, a poddanie go recyklingowi powoduje dużą emisję dwutlenku węgla.

Opakowania biodegradowalne wykonane są najczęściej z recyklingu i mogą one być kompostowane. Najczęściej produkowane są z papieru lub naturalnych materiałów, które pozyskuje się z przyrody. Dużą popularnością cieszą się naczynia jednorazowe ekologiczne jadalne czy szklane opakowania na żywność, które można wykorzystywać na wiele sposobów.

Zalety ekologicznych opakowań

Stosując opakowania biodegradowalne, w znaczący sposób można przyczynić się do poprawy stanu środowiska. Wybierając papier czy szkło, zmniejsza się ilość plastiku. To oczywiście zmniejsza produkcję dwutlenku węgla i ilość odpadów. Opakowania ekologiczne mogą zostać poddane recyklingowi. Wiele z nich można wykorzystać wtórnie.

Są to produkty nietoksyczne i nie wchodzą w reakcję z żywnością. Naczynia jednorazowe ekologiczne są bezpieczne dla dzieci, a wykonane z materiałów roślinnych często są jadalne.

Co oznacza, że opakowanie jest ekologiczne?

Ekologiczne opakowania są wykonane oczywiście z przyjaznych środowisku materiałów. Jednak to nie wszystko. Podczas produkcji produkuje się znacznie mniej dwutlenku węgla i stosowane są nowoczesne technologie pozytywnie wpływające na planetę. Opakowania eko mają bardzo niski ślad środowiskowy.

Produkuje się je przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii i przy niewielkim zużyciu zasobów naturalnych. Spełniają one taką samą rolę, jak opakowania plastikowe, a ich cena nie jest wysoka. Na pewno wybierając produkty w opakowaniach biodegradowalnych, można przyczynić się znacząco do redukcji zanieczyszczeń i chronić przyszłość dzieci.