Ile kosztuje srebro?
Srebro jest bardzo cenionym i szeroko stosowanym metalem szlachetnym. Zadecydowały o tym jego właściwości- piękna barwa, metaliczny połysk, a przede wszystkim bardzo dobra ciągliwość, kowalność i największa ze wszystkich metali przewodność elektryczna. Początkowo srebro wykorzystywano do wyrobu biżuterii i ozdób, potem jego znaczenie znacznie wzrosło, gdy zaczęto bić srebrne monety. Srebro straciło na wartości, gdy do obiegu wprowadzono złoto.
Co ma wpływ na cenę srebra?
Srebro nie jest drogim metalem. Po pierwsze dlatego, że jest pierwiastkiem powszechnie występującym – w przyrodzie spotyka się je w stanie wolnym, a także w minerałach czy domieszkach. Wydobycie z czystej rudy srebrnonośnej jest bardzo kosztowne, stąd też w 75% srebro pozyskuje się jako produkt uboczny podczas oczyszczania metali przemysłowych. Kolejnym czynnikiem, który ma wpływ na wysokość ceny jest próba, która jest informacją o stopniu czystości srebra, czyli „ile srebra jest w srebrze”. Trzeba bowiem wiedzieć, że srebro jest lekkim metalem i dla jego wzmocnienia do składu wyrobów dodaje się innych metali. Im wyższa próba, tym wyższa cena za 1 g. Przykładowo cena sprzedaży 1 g srebra próby 999 w dniu 31.01.2019 wynosiła – 2,14 zł, natomiast próby 800 – 1,71 zł. Koszt sprzedaży srebra jest zawsze wyższy niż koszt skupu
Kto ustala cenę kruszca? Skup srebra cena
Cena srebra nie jest przypadkowa. Zmienia się każdego dnia, ponieważ każdego dnia największe firmy, które zajmują się handlem srebrem ustalają ją podczas konferencji telefonicznej London Silver Fixing. Punkty prowadzące skup srebra lub złomu srebra oferują niższe ceny i zazwyczaj jest ona podawana dla ilości 100 g. Cena złomu srebra i cena skupu srebra zmieniają się w czasie. Zanim więc pozbędziemy się rodzinnych pamiątek czy niechcianej biżuterii, warto zorientować się w aktualnych trendach.
Jakie są aktualne trendy z cenach metalu?
Cena srebra wystrzeliła w górę. To z pewnością miła niespodzianka i w dodatku nie jedyna. Eksperci przewidują, że cena skupu srebra i cena złomu srebra będzie nadal rosła. Wpływ na zmianę trendu mają:
– mniejsza podaż srebra oferowana przez kopalnie,
– wzrost popytu na srebro w przemyśle i branży jubilerskiej,
– wzrost napięć geopolitycznych i obawy o nadchodzącą recesję. To wszystko sprawia, że srebro znowu cieszy się zainteresowaniem inwestorów.