Grzejniki szybko wymienione
Każdy właściciel mieszkania w bloku lub domu jednorodzinnego przechodził to co najmniej raz w życiu – woda cieknąca z pękniętego grzejnika zalewa pokoje w mieszkaniu. Prawdziwy koszmar, który trwa tym dłużej, im więcej czasu mija od momentu zauważenia usterki, do momentu przyjazdu hydraulika. A to dopiero początek problemów.
Wymiana grzejnika nie taka prosta
Wymiana grzejnika wydaje się być na pozór bardzo prostym zadaniem, przypominającym nieco wymianę żarówki. Wydaje się bowiem, że wystarczy wykręcić dany grzejnik z zaworów – zasilającego i odcinającego – a następnie w to miejsce wstawić nowy egzemplarz grzejnika. Nic bardziej mylnego, bowiem taki opis nie uwzględnia konieczności uporania się z wodą, stanowiącą w instalacjach centralnego ogrzewania nośnik ciepła.
Woda znajdują się w rurach w przypadku przerwania obiegu instalacji swobodnie się wylewa. Ma to miejsce właśnie w przypadku demontażu grzejnika. No chyba, że czynność tą wykonuje się jako: wymiana grzejników i zamrażanie rur. W takiej sytuacji bowiem ryzyko wycieku wody jest całkowicie eliminowane, tak jak konieczność jej spuszczania z z układu na czas prowadzenia prac.
Tradycja ustępuje nowoczesności
Wymiana grzejników i zamrażanie rur to z punktu widzenia hydraulika idealny układ. Eliminuje bowiem wspominaną powyżej konieczność spuszczania wody z układu centralnego ogrzewania. Przyspiesza w ten sposób wykonywanie wszystkich czynności związanych z wymianą grzejnika.
Zasada jest tutaj bardzo prosta. Hydraulik korzysta ze specjalnego urządzenia, nazywane potocznie zamrażarką do rur, które zakładane jest na wybrany element rur przewodzących wodę kotłową. Urządzenie doprowadza do spadku temperatury rury w danym miejscu poniżej zera. Wskutek tego woda przepływająca przez rurę zamarza, umożliwiając prowadzenie prac bez jej spuszczania.
Urządzenie, które zyskuje na popularności
Choć nie można powiedzieć, że każdy współcześnie działający hydraulik posiada urządzenie do zamrażania rur, to z całą pewnością można postawić tezę, iż wymiana grzejników i zamrażanie rur z roku na rok będą zyskiwać na popularności. Aby były możliwe wymagają bowiem jedynie zakupienia bądź wypożyczenia przedmiotowego urządzenia.
Koszt jego zakupu waha się od kwoty nieco ponad tysiąca złotych do nawet kilku tysięcy w przypadku najbardziej zaawansowanych modeli. Bogata oferta rynkowa pozwala zatem na dobór urządzenia, które sprosta oczekiwaniom i możliwościom finansowym danego hydraulika. W zamian uzyskuje on nieocenione wsparcie w wykonywaniu codziennych prac.