Jak leczyć hemoroidy zewnętrzne?
Hemoroidy zewnętrzne to zaawansowane stadium choroby naczyń krwionośnych znajdujących się w odbycie. Popularnie nazywane żylakami okołoodbytniczymi hemoroidy są schorzeniem dotykającym 50% populacji powyżej 50 roku życia. Przyczyn tej choroby należy upatrywać głównie w niewłaściwym trybie życia pacjentów.
Hemoroidy objawy wczesne
Pierwsze objawy bywają często lekceważone. Poczucie dyskomfortu w okolicach odbytu, lekki świąd lub pieczenie, szczególnie po defekacji to pierwsze objawy, które sygnalizują problemy z przepływami z naczyniach krwionośnych znajdujących się w odbycie.
Część osób nie zwraca na takie objawy uwagi, inni sięgają po maści lub czopki łagodzące nieprzyjemne objawy. Wstyd przed lekarzem jest tak duży, że na wizytę decydują się dopiero w zaawansowanym stadium choroby.
Hemoroidy objawy późniejsze
Postępujące wiotczenie naczyń krwionośnych doprowadza do pęknięć, które objawiają się krwawieniami widocznymi na papierze toaletowym lub jako smużki jasnej krwi na kale. Krwawienia pojawiają się najczęściej przy zaparciach, ich przebieg nie jest z zasady gwałtowny i nie zagraża życiu. Jednak długotrwałe, częste i obfite krwawienia z hemoroidów mogą prowadzić do ostrej niedokrwistości.
W pierwszych stadiach choroby hemoroidy są niewidoczne na zewnątrz. W stadium III wysuwają się z odbytu, ale można je cofnąć. W ostatnim stadium IV sine, twarde guzki krwawnicze pozostają poza odbytem i znacznie utrudniają chorym funkcjonowanie.
Hemoroidy zewnętrzne – leczenie.
Ryzyko nabawienia się hemoroidów rośnie z wiekiem a nieprawidłowa dieta i brak ruchu to czynniki przyspieszające ich powstawanie i rozrost.
W początkowych stadiach można stosować leczenie zachowawcze.
Hemoroidy są wprawdzie chorobą cywilizacyjną, ale już w starożytności były poważnym problemem medycznym. Za lek bardzo skuteczny starożytni lekarze i kapłani uznawali aloes. Zalecano także ciepłe okłady. W średniowieczu nadal uznawano skuteczność ziół oraz proponowano podwiązywanie guzków albo leczenie zimnem, co biorąc pod uwagę współczesne sukcesy w leczeniu hemoroidów w komorach kriogenicznych było słusznym zaleceniem.
Bardzo skutecznie działają leki zawierające hesperydynę, diosminę lub wyciąg z ruszczyka, które zwiększają napięcie ścianek naczyń krwionośnych i jednocześnie wzmacniają je. Maści i czopki o charakterze ochronnym zawierające lignokainę albo kwas hialuronowy działają przeciwzapalnie, łagodzą ból, likwidują obrzęki i pieczenie.
Guzki zewnętrzne, bardzo duże i niecofające się do odbytu należy usunąć chirurgicznie. Zabiegi są łatwe, nieobciążające, a chorzy szybko wracają do codziennej aktywności.