Skip to content Skip to footer

Na czym polega odświeżenie akumulatorków niklowo kadmowych?

Mimo swych wielu zalet, akumulatorki niklowo kadmowe mają też swoje wady. Jedną z nich, a zarazem chyba najbardziej uciążliwą, jest tzw. efekt pamięci. Wiąże się on z nieprawidłową eksploatacją akumulatorków, a co za tym idzie – z nagłą utratą znacznej części pojemności ogniwa. Jak walczyć z tym zjawiskiem?

Ładowarki specjalnego przeznaczenia

W droższych ładowarkach do akumulatorków NiCd można było znaleźć funkcję Refresh. Dziś nie każdy o niej pamięta, ale dawniej była ona wykorzystywana w procesie odświeżania baterii NiCd. Dzięki niej można było przywrócić pojemność ogniwa do wcześniej wartości, aczkolwiek był to proces dość skomplikowany.

Świadczy o tym m.in. to, że nawet odświeżone baterie traciły z biegiem czasu swą pojemność i to znacznie szybciej, niż ogniwa eksploatowane w sposób prawidłowy. Widać to było zwłaszcza na przykładzie tych ostatnich, gdyż potrafiły one spełniać swoje funkcje nawet przez 20 lat!

Proces refresh – co to jest?

Odświeżenie baterii NiCd to bardzo skomplikowany proces. Po naciśnięciu odpowiedniego przycisku na ładowarce akumulatorki niklowo – kadmowe były rozładowane praktycznie do zera. Nic więc dziwnego, że wielu użytkowników porównywało ten proces do formatowania komputera.

Dopiero po rozładowaniu ogniwa można było przystąpić do ponownego ładowania baterii. Większość ładowarek realizowała tą czynność w sposób automatyczny, przystępując do ładowania tuż po zakończeniu formatowania. Dzięki temu można było „uratować” ogniwo i przywrócić je do działania.

Przewaga NiCd

Na tym przykładzie widać, że Akumulatorki niklowo kadmowe nie mają sobie równych, jeśli chodzi o ich funkcjonalność. Baterie, które pojawiają się dziś, są znacznie mniej niezawodne od swych poprzedników. Trzeba jednak pamiętać, że wyróżniają się one dużo większą pojemnością.

Podsumowując, akumulatorki niklowo kadmowe były proste, funkcjonalne, tanie i niezbyt skomplikowane. Niestety, nie można tego samego powiedzieć o dzisiejszych akumulatorach, które cechują się znacznie mniejszą niezawodnością.