Skip to content Skip to footer

Napisz dobre cv!

Napisanie dobrego cv to tak naprawdę sztuka. Trzeba bowiem bardzo krótko zaprezentować swoje osiągnięcia w taki sposób, aby potencjalny pracodawca zechciał zaprosić nas na rozmowę kwalifikacyjną. Jak więc zrobić to tak, aby wypaść w pełni profesjonalnie?

Selekcja informacji

Zastanawiając się jak napisać cv, warto zacząć od wyselekcjonowania najważniejszych informacji, które chcemy przekazać. Przykładowo, jeżeli mamy bardzo bogate doświadczenie w pracy w barze lub w kuchni, bo w ten sposób dorabialiśmy sobie na studiach, a obecnie staramy się o stanowisko architekta, to raczej nie ma co się chwalić swoimi kulinarnymi przygodami.

Jak sie pisze cv, powinniśmy nauczyć się w szkole. Jednak nie zawsze, kiedy przyjdzie nam napisać własne cv, pamiętamy wskazówki uzyskane podczas wieloletniej nauki. Jak pisać cv można podglądnąć w internecie, gdzie istnieją przykłady cv, na konkretne stanowiska pracy.

Dobre zdjęcie

Mówi się, że nie ocenia się ludzi po okładce, jednak w przypadku cv, nie możemy być tego pewni. Nawet jeśli wiemy jak napisać cv lub jeśli ukończymy specjalny kurs, gdzie specjaliści powiedzieli nam jak pisać cv, nie należy zapominać o dobrym zdjęciu.

Co oznacza dobre zdjęcie? To zdjęcie eleganckie, w schludnym ubraniu, zrobione przez profesjonalnego fotografa. Raczej nie wypada w swoim cv umieszczać selfie, które zrobiliśmy sobie w dresach, w których chodzimy po domu. To naprawdę ma znaczenie, a często pracodawca, mając do przeglądnięcia stertę cv, zwraca najpierw uwagę właśnie na fotografię. Te kilka sekund, które poświęci na ocenę naszego wyglądu, może być decydujące dla naszej przyszłej kariery na danym stanowisku.

Doświadczenie zawodowe

To punkt, którego boją się przede wszystkim osoby, które go nie mają. Bo przecież ciężko jest mieć jakiekolwiek doświadczenie w danej branży, jeśli właśnie skończyliśmy studia i poszukujemy pracy w swoim fachu. Jak zatem napisać cv i co umieścić w rubryce doświadczenie zawodowe, kiedy kompletnie go nie posiadamy?

Trzeba pochwalić się tym co mamy. Z pewnością w trakcie studiów, chociaż raz uczestniczyliśmy w warsztatach tematycznych lub konferencji związanej z naszym zawodem. Obowiązkowe praktyki także mogą stanowić pewnego rodzaju doświadczenie zawodowe. Nie wahajmy się zatem pochwalić nawet takimi drobnostkami, które wydają się nam mało ciekawe.