Skip to content Skip to footer

Wszystko o urządzeniach poprawiających jakość wody

Obecnie mnóstwo ludzi zwraca uwagę na czystość oraz jakość wód. Zapewne jest to związane z większą świadomością oraz ekologią.

Potrzeba oczyszczania

Do naszego środowiska każdego dnia wylewane są i wysypywane tony związków chemicznych, które trafiają do wód gruntowych czy powierzchniowych będących źródłem wody pitnej. Czyste wody z głębi ziemi są już poprzez długoletnią eksploatację wyniszczone i wymieszane ze skażonymi wodami gruntowymi i powierzchniowymi. Zbiorniki wodne parują, unosząc wraz z parą także niektóre zanieczyszczenia. Skroplona para wraca na powierzchnię ziemi w postaci opadów, tworząc przy tym kolejne zanieczyszczone cieki wodne. Stąd też coraz większą uwagę zwraca się na oczyszczanie wody.

Filtry do wody

Głównym celem filtrów jest zmiękczanie wody kranowej, aby polepszyć jej jakość i sprawić, że stanie się ona idealna do gotowania w czajniku i parzenia na jej bazie kawy oraz herbaty. Filtry do wody zapobiegają
wytrącaniu się kamiennego osadu poprzez redukowanie nadmiaru soli wapnia i magnezu, dzięki temu przedłużona zostaje żywotność sprzętu AGD. Na rynku dostępne są różnego rodzaju filtry do wody.
Oto modele:
– mechaniczne – montowane na początku instalacji, zatrzymujące zanieczyszczenia stałe o wymiarach nawet 1 mikrona. Mogą być z wymiennymi wkładami lub materiałami filtrującymi. Są również filtry z
wkładami stałymi z tworzywa sztucznego lub stali nierdzewnej.
– z węglem aktywnym – odpowiedzialne są za jeden z ostatnich stopni filtracji, najlepiej zamontować je tuż przed lampą bakteriobójczą. Dzięki własnościom węgla aktywnego poprawiają one smak wody, usuwają drażniący zapach chloru oraz żółtawe zabarwienie.
– odżelaziacze i odmanganiacze – filtry do wody, które eliminują mętność wody oraz usuwają jej zabarwienie spowodowane zbyt wysokim stężeniem żelaza i manganu. Powinniśmy je montować za filtrami mechanicznymi, ale przed zmiękczającymi.
– filtry z odwróconą osmozą – są najskuteczniejsze, usuwają prawie 100 % wszelkich związków rozpuszczonych lub zawieszonych w wodzie.

Uzdatnianie wody

Uzdatnianie wody polega na usunięciu z niej substancji, które wpływają negatywnie na zdrowie użytkowników i na pracę rur. Domowe uzdatnianie wody głównie usuwa:
– jony wapnia i magnezu, które są składnikami twardości wody i przyczyniają się do powstania kamienia kotłowego.
– żelazo i mangan to składniki, które mogą powodować żółtą barwę oraz pogorszenie smaku i zapachu wody.
– mikroorganizmy, które występują w wodach naturalnie.

Zmiękczanie wody w Warszawie – http://ewoda.pl/ stało się ostatnio bardzo popularne. Twardość wody oznacza duże nasycenie jej związkami magnezu oraz wapnia. Mając ten problem warto rozważyć zmiękczanie wody przez specjalne urządzenia. Ich działanie polega na eliminowaniu składników, które mogą obniżać jej jakość oraz zamianie jonów magnezowych i wapniowych na jony sodu. Zmiękczanie wody to jeden z elementów jej uzdatniania oraz przygotowywania jej do celów grzewczych, chłodniczych, spożywczych czy też innych procesów technologicznych.